המרכז האקדמי למשפט ולעסקים

 

דו"ח מספר 2 - 2011 
המיליארדים החסרים  - תכנוני מס אגרסיביים ואחריות חברתית של תאגידים בישראל

   להורדת הדו"ח - גודל: 7 MB

 "זה כן העסק שלנו!"

וידאו הכנס: המיליארדים החסרים
לחצו כאן לראות את הוידאו השלם של הכנס

YouTube: הענקת אות לשר האוצר על מאבקו לשמירה על אינטרס הציבור בנושא תמלוגי הגז

כתבות בתקשורת בעקבות הכנס:
TheMarker הקדיש את החלק המרכזי של העיתון למחקר של הקליניקה לאחריות חברתית של תאגידים.

 

דו"ח מספר 1 - 2010
זה כן העסק שלנו - אחריות חברתית של תאגידים

באיזה דירקטוריון אין אפילו אשה אחת? באילו תאגידים אסורה התארגנות עובדים? אילו תאגידים הואשמו בגרימת זיהום סביבתי? מי איים בתביעת דיבה נגד פרסום הדו"ח? אילו תאגידים הנגישו את סניפיהם לאנשים עם מוגבלויות? איזה תאגיד אינו מפרסם את תנאי העסקה של העובדים המייצרים את מוצריו בסין? מה בעצם ההבדל בין "אחריות תאגידית" לבין "שיווק"? מי מפרסם דו"ח אחריות תאגידית ובמה זה שונה מעוד פרסומת? האם לציבור יכולה להיות השפעה על מדיניות חברתית של תאגיד?

  להורדת הדו"ח - גודל: 5 MB

וידאו הכנס: גילויי אחריות חברתית - סביבתית של תאגידים בישראל
חלק ראשון של הכנס
חלק שני של הכנס

כתבות בתקשורת בעקבות הכנס לאחריות תאגידים:
NRG: אחריות תאגידית: חובת הציבור לדעת
TheMarker: יחימוביץ': "למה עובד ניקיון צריך סרסור? אי אפשר להעסיקו בחברה?!"
TheMarker: "אחריות תאגידית? לא בישראל: חברות מסתירות מידע, פוגעות בסביבה ומפלות נשים"

שאלות אלה ורבות אחרות מקבלות מענה בדו"ח ראשון מסוגו, שפירסמה הקליניקה לאחריות חברתית של תאגידים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים. הדו"ח, "זה כן העסק שלנו", בוחן באופן ביקורתי פרקטיקות של אחריות חברתית בקרב 11 תאגידים מובילים בישראל:
אגד,  אינטל (ישראל), בגיר (ישראל), בנק לאומי, הריבוע הכחול, לאומי קארד, סלקום, פז, רשות שדות התעופה, רשת, שטראוס גרופ.

הדו"ח, שערכו עו"ד שרון אברהם-ויס ומר רוני וינר, הושק במסגרת הכנס שנערך במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, בהשתתפותם של שר הרווחה והשירותים החברתיים - מר יצחק הרצוג; ח"כ שלי יחימוביץ; דר' רונית דוניץ-קידר, המרכז האקדמי למשפט ולעסקים;  עו"ד עופר סיטבון, ראש הקליניקה לאחריות חברתית של תאגידים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים;  מנכ"ל "קו לעובד"- גב' חנה זהר; מזכיר חברת שטראוס והיועץ המשפטי שלה - עו"ד מייק אבנר; ומנכ"ל חברת ייעוץ חברתי-סביבתי לעסקים Beyond Business - מר ליעד אורתר. 

שאלת האחריות החברתית של תאגידים היא כיום אחת הסוגיות המרכזיות העומדות על סדר היום של החברה האזרחית בעולם המערבי. הגישה לפיה מטרתם היחידה של תאגידים היא מיקסום רווחיהם של בעלי המניות, נחשבת מיושנת. כיום כבר ברור שתאגידים מחויבים לדאוג לא רק לבעלי המניות (stockholders), אלא גם לבעלי עניין (stakeholders) נוספים, המושפעים אף הם מפעילותם של התאגידים, ובהם:  עובדים, צרכנים, הקהילה בתוכה הם יושבים, הסביבה ועוד.

עד עתה, תאגידים בישראל עסקו בעיקר בפילנתרופיה. אולם, עוצמתם הכלכלית והפוליטית הגוברת של התאגידים, הנובעת, בין השאר, מתהליכי ההפרטה והגלובליזציה, מגבירה גם את הציפיות החברתיות מהם. עם הכוח באה גם האחריות לקהילה שבקרבה פועלים התאגידים.

בשנים האחרונות, תאגידים מובילים בישראל מצטרפים למגמה הרווחת בעולם המערבי ומצהירים על לקיחת אחריות חברתית-סביבתית העולה על המינימום הנדרש מהם בחוק.

הדו"ח בוחן את ההצהרות של התאגידים מול הפעילות שלהם בפועל, ומאפשר לכל אחד ואחת מאיתנו להיות שותפים בדיון הציבורי בעניין חשוב זה. התפיסה העומדת ביסוד הדו"ח היא שאחריות תאגידית היא כן העסק שלנו. כצרכנים מודעים וכאזרחים מעורבים, יש ביכלותנו לשנות, לקבוע ולהשפיע.

המכון לאחריות תאגידית