המרכז האקדמי למשפט ולעסקים

המכללה הקהילתית של המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
בשיתוף מרכז קהילתי ויצו מיאמי ביץ' ובחסות עיריית רמת גן

מזמינה אותך לסדנת

תמ"א 38 אפשרויות לוועדי בית

תמ"א 38 – היא תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידת אדמה. לפי תמ"א 38 ניתן לקבל עבור בכל בניין שנבנה לפני 1980 היתר לבניית עד 2.5 קומות נוספות. זאת בתנאי שיבוצע חיזוק המבנה בפני רעידת אדמה. הפרויקטים לפי תמ"א 38 נהנים מהטבות מיסוי רבות, כולל פטור ממע"מ והיטל השבחה. כל הזכויות לפי תמ"א 38 שייכות במלואן לבעלי הזכויות בדירות ובדרך כלל מספיקות לבניית דירה נוספת עבור כל משפחה. זאת בנוסף להרחבת דירתה קיימת.

בדרך כלל הפרויקטים לפי תמ"א 38 מבוצעים על ידי יזמים פרטיים, אשר מחזקים את הבניין, משפצים אותו, בונים ממ"דים לדירות קיימות ומוסיפים יחידות דיור על הגג. במצב זה כל הרווח ממכירת הדירות החדשות על הגג נכנס לכיסו של היזם ובעלי הדירות מאבדים את זכותם לדירה החדשה הנוספת. בשיטה זאת אין לבעלי הזכויות בדירות גם הרבה אפשרויות להשפיע על עיצוב הבניין ואיכות הבנייה, כולל ההיבטים הסביבתיים שבפרויקט.

אולם קיימת דרך אחרת לביצוע הפרויקטים לפי תמ"א 38 והיא – שיטת הוועד המארגן. בשיטה זאת בעלי הזכויות אינם מוותרים על זכויותיהם בלפי תמ"א 38 לטובת יזם חיצוני, אלא שומרים אותן ומקבלים, בנוסף להרחבת הדירות הקיימות ושיפוץ הבניין זכויות קנייניות בדירות החדשות וגם אפשרות להשפיע על איכות ותהליך הבנייה. בסדנא יוצגו כלים מעשיים להשגת מטרה זאת.

 

הסדנא, המועברת על ידי מומחית לאדריכלות, ומרצה בבצלאל
עו"ד ולנטינה נלין

בעלת תואר בוגרת במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני באיכות הסביבה ובאדריכלות ביו-אקלימית מטעם בית הספר לאדריכלות, האוניברסיטה הטכנולוגית במדריד, ספרד. עובדת בתחום בנייה ירוקה ותכנון בר קיימא יותר מעשור. כיועצת בנייה ירוקה של המשרד להגנת הסביבה השתתפה בכתיבת ת"י 5281 – בנייה בת קיימא וברביזיה לת"י 5282 – דירוג בניינים לפי צריכת אנרגיה. בין הפרויקטים שבוצעו בתחום: מתחם מגורים ירוק עגנון 11 בירושלים (קיבל תו "בניין ירוק מצטיין" של מכון התקנים), תכנון שמורת פרחי הבר הירושלמית, עיצוב לבנה תרמית אקולוגית עבור מפעל "טרקוטה אופקים" ועוד.

הסדנא כוללת 5 מפגשים:

 תמ"א 38: היבטים כלכליים חברתיים וסביבתיים

הערכת עלויות ורווחים של בעלי הזכויות בבניין בעומד בפני פרויקט תמ"א 38

היבטים משפטיים של תמ"א 38

תמ"א 38 כמנוף לפרויקט ירוק

מפגשים עם נציגי הוועדים המארגים

משך כל מפגש - שעה וחצי, 20:00 עד 21:30, במרכז קהילתי ויצו מיאמי ביץ', רחוב איינשטיין 16 רמת גן

עלות הרצאת היכרות 35 ₪ בלבד.

עלות הסדנא לממשיכים  750 ₪ בקיזוז התשלום הראשוני.

להרשמה ולפרטים נוספים:
איה טנא
טל': 03-6000808 
פקס: 03-6000883
מייל: ExStud@clb.ac.il

לימודי תעודה