בינואר 2018 פורסם ב-TheMarker כי בעקבות הסמכתם של 1,086 עורכי דין חדשים, חצו העוסקים במקצוע לראשונה את קו ה-80 אלף. המספר אינו משקף במדויק את הכמות האמיתית (רבים מעורכי הדין הרשומים אינם בין החיים, אחרים פרשו מהתחום), אבל המגמה ברורה: יותר ויותר בוגרים מקבלים רישיון לעיסוק בעריכת דין והשוק מוצף.

הבחירה בלימודי משפטים ברורה וטריוויאלית, לכאורה. הרי כל אם יהודייה רוצה שבנה יהיה עורך דין, מקצוע מכובד עם אופק ופרנסה, שלא לדבר על ההילה שיש מסביב ומגוון התחומים שבהם ניתן להתמחות. הבעיה היא שבשוק כל כך רווי ועם תחרות עצומה, הדרך להצלחה רצופת מהמורות ומכשולים.

לבחור נכון את המקצוע

כידוע, התחום רחב ומקיף, כך שלא מספיק "ללמוד משפטים", אתם צריכים לדעת כבר בתחילת הדרך מה בדיוק מעניין אתכם. חשוב לדעת כי הסבה בתחום המשפטים אינה פשוטה כלל וכרוכה בלימודים נוספים. ככל שתהיו סגורים יותר על ההכשרה שמעניינת אתכם, כך יגדלו האופק וסיכויי ההצלחה שלכם.

יש לזכור גם כי העולם מתפתח ועמו מערכת המשפט, כך שבין התחומים המשפטיים יש לא מעט כאלה שיש בהם עניין עכשווי. במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן תוכלו להירשם, בין היתר, לחטיבה למשפט מסחרי ודיני הייטק, תחום שהתפתח מאוד בשנים האחרונות. גם זכויות האדם מקבלות דגש מיוחד בימינו, וניתן לקבל במרכז הכשרה להגנה אזרחית, חברתית וקבוצתית. אלה הן רק שתי דוגמאות לתחומי משפט שצמחו מתוך המציאות העכשווית.

יש הרבה עורכי דין בישראל, אבל זה לא אומר שלכם אין מקום בתחום

לבחור נכון את המוסד הלימודי

אוניברסיטה או מכללה? בעבר התשובה הייתה, לכאורה, ברורה, אולם המציאות השתנתה. למעלה מ-60% מעורכי הדין שהוסמכו בתחילת 2018 הגיעו ממכללות והמגמה הזאת לא צפויה להשתנות. לאורך השנים החלו המשרדים המשפטיים להכיר בערכם של מוסדות אקדמיים רבים, במיוחד בזכות תכניות הלימודים, חומר המרצים ויכולותיהם של הבוגרים.

בוגרי הפקולטה למשפטים של המרכז צמחו להיות עורכי דין מובילים, בעלי עמדות ניהול בכירות בתעשייה ובשוק ההון, מקימי עסקים ומפעלים, נושאי משרות ציבוריות רמות דרג בשירות המדינה, אנשי אקדמיה ופעילים פוליטיים בכנסת וברשויות המקומיות. ההישגים הללו נרשמים בזכות שלושה אדנים מרכזיים – מקצוענות, חדשנות וערכיות. במרכז מרצים מובילים בתחום, והאפשרויות לתואר ראשון או שני במשפטים רבות ומגוונות.

כל ההתחלות קשות, אבל אפשר לרכך אותן

סיימתם לימודי משפטים? מזל טוב, אבל החלק הקשה עוד לפניכם. התחרות גדולה ועל כל משרה יש קופצים רבים. איך בכל זאת תצליחו להתקבל ולהמשיך?

ראשית, חשוב לזכור כי הכניסה שלכם למקצוע מתבצעת בעודכם סטודנטים, וההשפעה שלכם עשויה להיות גדולה משחשבתם. מקרה מפורסם של מעורבות בחקיקה הוא זה שבו ליוו סטודנטים של המרכז האקדמי למשפט ולעסקים את עורכי הדין המנחים את הקליניקות, וסייעו לזכות בעתירה לבית המשפט העליון נגד הפרטת בתי סוהר בישראל. זהו ההישג המשפטי המרשים ביותר אי פעם על ידי קליניקה משפטית בארץ ובעולם כולו.

כסטודנטים ובמהלך תקופת ההתמחות תצרו אינטראקציה עם עורכי דין בכירים ותתערו רבות בתחום, ולכן הרבה תלוי בקסם האישי, ביחס, ביכולת לעבוד בצוות, ברצון שלכם ללמוד ולהתקדם ומעל לכל בהבנת החומר והמקצועיות שלכם. מסיבות אלה חשוב מאוד לבחור את המוסד שידריך אתכם, יקנה לכם את הגישה הנכונה ויעניק לכם את כל הכלים הראשוניים להצלחה.

אין טעם לייפות את המציאות. כן, התחרות גדולה ורבים מהמסיימים את לימודי התואר לא מצליחים להגשים את החלום. ועדיין, יש אופק בלימודי משפטים, במיוחד לאור ההתפתחות המתמדת של שוק ההייטק והמודעות הגוברת לזכויות אדם ובעלי חיים ולאיכות הסביבה. אם אתם מתעניינים ומאמינים שאתם מסוגלים לרכוש את הידע הנדרש להגיע לצמרת, לימודי משפטים נועדו בשבילכם.