תואר ראשון לא עוצרים
תפריט נוסף

לימודי  משפטים בואו להנות מכל העולמות לימודי ONLINE משולב

לימודי משפטים מעניינים אותך? למה לבחור במרכז האקדמי 

נתחיל מהתוצאות –  בוגרי הפקולטה למשפטים של המרכז האקדמי למשפט ולעסקים צמחו להיות עורכי דין מובילים, בעלי עמדות ניהול בכירות בתעשייה ובשוק ההון, מקימי עסקים ומפעלים, נושאי משרות ציבוריות רמות דרג בשירות המדינה, אנשי אקדמיה ופעילים פוליטיים בכנסת וברשויות המקומיות. הישגים אלו הינם פירות ההכשרה המשפטית המוענקת במרכז האקדמי, אשר מבוססת על שלושה אדנים מרכזיים – מקצוענות, חדשנות וערכיות.

לימודי משפטים – לימודים ממקצוענים סגל ההוראה שלנו כולל מרצים שרכשו את הכשרתם במיטב האוניברסיטאות בעולם, ביניהן נמנות הרווארד, סטנפורד, קולומביה, NYU,  ברקלי, שיקגו ואוקספורד. חברי הסגל עוסקים במחקר, ופרסומיהם מופיעים בקביעות בכתבי עת מובילים בארץ ובחו"ל. רמת מקצוענות דומה נדרשת גם מהלומדים במרכז, במטרה להכינם לאתגרי שוק עריכת הדין הדינמי והתחרותי.

תכנית הלימודים בתואר הראשון מעודדת את הסטודנטים לבחור מוקדם ככל האפשר את הנישה המקצועית, בה יתפתחו כמשפטנים, ורבים מהם בוחרים להירשם לאחת מחטיבות ההתמחות של הפקולטה:

החטיבה למשפט פלילי וקרימינולוגיה בשילוב תואר במשפטים 

תלמידי החטיבה מקבלים הכשרה לעיסוק במשפט הפלילי כסנגורים ציבוריים ופרטיים, תובעים ופרקליטים, או כתיאורטיקנים – חוקרים ומרצים באקדמיה. החטיבה מציעה מבחר עשיר של קורסים וסמינרים בתחום הפלילי – התכנית העשירה ביותר בתחום זה במוסדות להשכלה גבוהה בישראל.

החטיבה למשפט מסחרי בלימודי משפטים

החטיבה למשפט מסחרי מעניקה ללומדים בה הכשרה רחבה ומעמיקה  על-ידי מיטב המומחים מן האקדמיה והעשייה המשפטית בתחומי המשפט המסחרי.  החטיבה כוללת קורסים וסמינרים בתחומים עסקיים מגוונים, וביניהם: דיני ניירות ערך, דיני תאגידים, קניין רוחני, משפט האינטרנט, הגבלים עסקיים, משפט וטכנולוגיה, פירוק ושיקום חברות, ועסקאות מסחריות בינלאומיות

החטיבה לזכויות האדם בלימודי משפטים

החטיבה לזכויות האדם פועלת להכשרת משפטנים שיהיו מחויבים להגנה על זכויות אדם באשר הן – אזרחיות, חברתיות וקבוצתיות. הסטודנטים צוברים ידע מעשי על ידי השתתפות במגוון קליניקות משפטיות, במסגרתן הם מתנסים בעבודה מעשית בתחום זכויות אדם, מגישים עזרה לאלפי אנשים פרטיים בשנה, ומעניקים סיוע וייצוג משפטי לאלו שידם אינה משגת.

אבני היסוד בלימודי משפטים: ערכיות ואחריות חברתית הן אבני יסוד בחינוך תלמידי התואר הראשון במשפטים. הפקולטה למשפטים במרכז האקדמי הינה חלוצה בישראל בהכשרה קלינית, המשלבת את הסטודנטים בפעילות משפטית מעשית למען הפרט המוחלש והקהילה. אנו מעודדים את תלמידינו להשתלב בקליניקות הפועלות במסגרת הפקולטה בתחומים כגון אחריות עסקית, רגולציה של שוק ההון, חינוך, הגירה, הגנה על זכויות אסירים ועוד. ההשתתפות בקליניקות מאפשרת לתלמידים להתנסות בעבודה משפטית מעשית כבר במהלך הלימודים ומסבה להם סיפוק אישי עצום. הסטודנטים במרכז ליוו את עורכי הדין המנחים את הקליניקות בקביעת אחד התקדימים הבולטים במשפט הישראלי כאשר בית המשפט העליון קיבל את עתירתנו כנגד חוק הכנסת בעניין הפרטת בתי הסוהר בישראל (בג"ץ 2605/05 המרכז האקדמי למשפט ולעסקים נ' שר האוצר). זהו ההישג המשפטי המרשים ביותר שהושג אי פעם על ידי קליניקה משפטית בארץ ובעולם כולו.

אנו מכוונים את תלמידי התואר הראשון במשפטים לשאוף למצוינות, ומציבים בפניהם את האתגר להתקבל לתכנית מיוחדת ויוקרתית בשם EGL – Excellence in Global Lawyering.  סטודנטים מצטיינים המתברגים בשורות התכנית, זוכים להטבות רבות הכוללות ליווי והדרכה אישיים מחבר סגל לפי בחירת הסטודנט/ית החל מהיום הראשון ללימודים, וכן סדנאות ומפגשי העשרה מקצועיים להקניית מיומנויות הקשורות למקצוע עריכת הדין, כדוגמת הופעה בפני תקשורת וקהל.

לימודי משפטים – ממוקדים בהצלחה שלך! 

החדשנות שלנו באה לידי ביטוי בגישה מתקדמת ללימודים אקדמיים, המותאמת לצרכי הסטודנטים. תכנית הלימודים ממוקדת בליבה ובמקצועות הרלוונטיים. בהתאם לכך, היא מאפשרת לסטודנטים להתקדם בצורה מהירה, וללמוד באופן פרקטי ומכוון מטרה מבלי לבזבז את זמנם. הגמישות היא חלק בלתי נפרד מהתכנית והיא משתקפת במערכת שעות גמישה ונוחה, המאפשרת לסטודנטים לשלב עבודה ולימודים. המרצים מכירים כל סטודנט וסטודנטית באופן אישי ומקיימים עימם תקשורת ישירה ובלתי אמצעית. כמו כן, בהכירם היטב גם את דרישות שוק העבודה, הם מקנים מעבר לתיאוריות גם פרקטיקה שעשויה לסייע בהתנעת הקריירה האישית של כל אחד ואחת. האפקטיביות מתורגמת למבחן התוצאה – מעל 85% מתלמידי המרכז האקדמי משתלבים בהצלחה בשוק העבודה. תכנית הלימודים החדשנית היא תכנית האימונים המוצלחת ביותר שניתן לעבור כדי להשיג את המטרה: השתלבות מיטבית של הבוגרים בעולם האמיתי.

 

שימו לב, ללומדים בפקולטה למשפטים ומעוניינים לגשת לבחינות הלשכה עם ההתאמה: התאמה תתקבל בלשכה אך ורק אם אושרה שנתיים וחצי לפני מועד מבחני הלשכה.
לכן, מומלץ לערוך אבחונים בעת תקופת הלימודים.

 

 

*בכפוף להנחיות המל"ג ולהנחיות משרד הבריאות

תלמידים יקרים,

המרכז האקדמי נמצא בחזית הקדמה הטכנולוגית בתחום ההוראה ומציע לסטודנטים שלו מגוון אפשרויות לימוד:

צילומים מקוונים באיכות HD של שיעורים פרונטליים

שיעורים סינכרוניים באמצעות תוכנת ה-ZOOM שמאפשרים אינטראקציה בו זמנית בין המרצה לתלמיד.

שימוש במגוון האופציות לשיח מול המרצים, כגון שימוש בפורומים או בפניות ישירות למרצה.

אנו נמצאים בתקופה מאתגרת של חזרה לשגרה וערוכים לכל תרחיש על מנת לתת לכם את מגוון אפשרויות הלימודים הנוחות ביותר

 

 

לצפייה בתקנון הפקולטה למשפטים לחצו כאן>>

התמחויות במשפטים

בלימודי משפטים ישנן ארבע חטיבות התמחות המציעות הכשרה ספציפית בתחומי משפט וזאת על ידי קורסים תיאורטיים ומעשים, סדנאות, קליניקות וסמינרים. החטיבות הקיימות הן -

המרכז האקדמי למשפט ולעסקים - ממוקדים בהצלחה שלך!

התארים המוצעים בפקולטה למשפטים

+תקצירי קורסים

תיאורי הקורסים

תיאורי הקורסים והרכבי הציון המחייבים יופיעו בסילבוס הקורסים באתרי הקורסים. יתכנו שינויים בין האמור מטה לבין הסילבוס.

 

כתב העת  Law and Ethics of Human Rights

עורכת ראשית: פרופ' גילה שטופלר

כתב העת Law and Ethics of Human Rights מדורג במקום השלישי בעולם מבין כלל כתבי העת המשפטיים בנושא זכויות האדם, וכן במקום השלישי מבין כלל כתבי העת שאינם אמריקאיים, על פי הדירוג האמריקאי של כתבי העת המשפטיים. התלמידים שייבחרו כחברי המערכת יהיו נוכחים בסדנת חוקרים בינלאומית שתערך בשיתוף האוניברסיטה הלאומית של סינגפור (NUS) ותעסוק בנושא דת ומשפט במדינה המודרנית. הסדנה תתקיים ב 19 – 20 לדצמבר 2022.  בסדנא ישתתפו טובי החוקרים בנושא מהעולם ומישראל אשר יציגו מאמרים חדשניים מפרי עטם  שנכתבו במיוחד לסדנא ויוגשו לאחריה לשיפוט לקראת פרסום בכתב העת. חברי המערכת ייטלו חלק בהערכת המאמרים, בבחינת תוקף הטיעונים המופיעים בהם ואופן ביסוסם, ובהכנת המאמרים הנבחרים לפרסום.

 

כהונת המערכת תימשך עד לסיום הוצאת החוברת השנתית (גם אם הדבר ימשך לאחר סיום שנת הלימודים). רוב עבודת המערכת תתבצע באופן עצמאי ובפגישות אישיות שיתואמו מול העורכת הראשית.

 

חברות במערכת כתב העת וביצוע המטלות המוטלות על חברי המערכת מקנים 4 נקודת זכות. הציון בקורס נקבע בהתאם לרמת ביצוע המטלות.

 

עובדת כהונתו של התלמיד כחבר מערכת של כתב העת תצוין בגיליון הציונים של התלמיד.

 

דרישות קבלה: חברי המערכת ייבחרו על-ידי העורכת מקרב תלמידים מצטיינים משנה ב' ו-ג' אשר יגישו את מועמדותם בצירוף קורות חיים וגיליון ציונים.

נדרשת שליטה טובה בשפה האנגלית.

הקבלה לקורס זה היא לאחר ריאיון אישי ולא במסגרת ההרשמה הרגילה.

 

 

דת, מדינה ומשפט

פרופ' גילה שטופלר

אופי היחסים בין הדת למדינה היא אחת הסוגיות השנויות במחלוקת ביותר בחברה הישראלית. בקורס נדון ביחסי דת ומדינה הן בהיבט התאורטי והן בהיבט המעשי. נדון בסוגיות כגון: הסיבות בשלן נושא היחסים בין דת למדינה הוא כה טעון, המודלים השונים של יחסי דת ומדינה הקיימים במדינות ליברליות דמוקרטיות וקווי השוני והדמיון בינם לבין המודל הישראלי, זכויות האדם השונות המושפעות מהיחס בין דת למדינה ובכללן חופש הדת והמצפון, החופש מדת, שוויון, שמירה על זהות פרטית וקבוצתית (רב תרבותיות). הדיון יערך תוך התייחסות לסוגיות פרטניות הנוגעות למעמד הדת בישראל כגון דיני הנישואין והגירושין, השפעת מעמד הדת על זכויות נשים, גיור, מעמד הזרמים השונים ביהדות והעדות הלא יהודיות, חקיקה דתית, מעמד החינוך הדתי, המקומות הקדושים וגיוס בחורי ישיבות.

 

מרכיבי הציון הסופי: 100% בחינה סופית

שיטת הבחינה: ספרים סגורים.

 

 

סדנה במשפט פרטי

פרופ' שלי קרייצר-לוי

הסדנה עוסקת בתחומי הליבה של המשפט הפרטי: חוזים, קניין, נזיקין ודיני המשפחה, ומעניקה לסטודנטים הזדמנות להעמיק בסוגיות מפתח בנושאים מרכזיים אלה. חוקרים מהאקדמיה, עורכי דין ופרקליטים בכירים יתארחו בסדנה, יציגו את עבודתם )מאמרים או חומר רקע אחר( וידונו בה עם הסטודנטים. ההכנה למפגשים בכיתה מפתחת כישורים אנליטיים וביקורתיים, יכולת בניית טיעון והגנה עליו והתמודדות עם ביקורות. כמו כן, הדיון עם האורחים מאפשר לסטודנטים להיחשף ולהעמיק את היכרותם עם מרצים ומשפטנים בכירים. הסדנה מיועדת לתלמידים מצטיינים והקבלה תלויה בשיקול דעת המרצה, על בסיס קורות חיים, גיליון ציונים עדכני וראיון אישי במידת הצורך. מספר המקומות בסדנה מוגבל. דרישות הסדנה: התלמידים יתבקשו לקרוא חומר רקע לשיעור, שיימסר על ידי אורחי הסדנה לקראת המפגש עמם, ולהגיש במהלך הסדנה מספר ניירות תגובה קצרים על חומר הקריאה. בנוסף, התלמידים יתבקשו להציג בפני שאר המשתתפים בסדנה ניתוח ביקורתי של אחד מחומרי הקריאה. קיימת חובת נוכחות בכל מפגשי הסדנה

 

מרכיב הציון הסופי: הציון בסדנה מבוסס על ניירות התגובה, ההצגה בעל פה בכיתה ותרומתם הפעילה של התלמידים לדיונים במהלך הסדנה. לא תתקיים בחינה במסגרת הסדנה.

 

 

משפט האינטרנט- פרטיות, אבטחת סייבר ועבירות מחשב 

ד"ר אבישי קליין

בכמה מילים על הקורס: רשת האינטרנט פורשת בפני המשתמש בה עולם עשיר של מידע ושל שירותים, אך יחד עם זאת חושפת אותו לשלל איומים וסכנות לפרטיותו ולמחשב המשרת אותו. אותם איומים מתממשים באופן תדיר ובאים לידי ביטוי בגרימת נזקים משמעותיים למשתמשים פרטיים, לחברות וארגונים ואף למדינות.  התפתחות האינטרנט חוללה גם מהפכה בתופעת הפשיעה. תופעות פשיעה חדשות באו אל העולם כתוצאה מהשימוש במדיום החדש ותופעות פשיעה קיימות, כגון ריגול תעשייתי וגניבה, הועתקו מן המרחב הפיזי אל המרחב הווירטואלי ביתר קלות.

מטרת הקורס היא לחשוף את הסטודנטים לעולם המרתק של משפט האינטרנט (ה- (Cyberlaw ולהציג את הדילמות המרכזיות והפתרונות האפשריים הנוגעים להסדרתה של רשת האינטרנט באמצעות המשפט. בקורס נדון בהרחבה בנושאים המרכזיים אשר זוכים בעת האחרונה לדיון נרחב בקרב הקהילה המשפטית בישראל ובקרב קובעי המדיניות ברמה הבינלאומית, ביניהם: דיני פרטיות, חופש הביטוי ומגבלות האנונימיות ברשת, פשיעת רשת, עבירות מחשב, חובות אבטחת מידע, בריונות רשת וכן הפרת זכויות יוצרים. כיוון שהאינטרנט בהגדרתו הוא נושא בעל השלכות גלובליות, נדון בהרחבה, בנוסף לדין הקיים בישראל, במסגרת המשפטית הקיימת בארה"ב וכן במדינות האיחוד האירופי בסוגיות הרלוונטיות, תוך מתן דגש על התפתחויות טכנולוגיות חדשות כגון התפתחות הרשתות האפילות (Darknets), השימוש ברשתות החברתיות וכן ההתעצמות של "האינטרנט של הדברים". יודגש כי אין צורך בידע טכנולוגי מקדים במטרה להירשם לקורס.

מרכיב הציון הסופי: בחינה סופית.

 

 

דיני הגירה

ד"ר תמר מגידו

הגירה היא אחד המאפיינים הבולטים של העידן הגלובלי בישראל ובעולם. הקורס יבחן את תופעת ההגירה בתיאוריה ובמציאות המשפטית. נדון בשאלת הזכות להגר, בחובות המדינה כלפי מהגרים ובהשפעתה של ההגירה על מושג האזרחות. כמו כן, נעסוק בהרחבה בהיבטים השונים של הגירה בהקשר הישראלי: נמפה את מערכת הדינים העוסקת בענייני הגירה ואזרחות, ונדון בסוגי המהגרים השונים בישראל, לרבות מהגרים מכוח שבות, מהגרים לשם איחוד משפחות, מהגרי עבודה, פליטים ומבקשי מקלט, וקורבנות סחר בבני אדם.

מרכיבי הציון הסופי:

10% בחנים

90% בחינה מסכמת

תנאי קדם

אין

 

 

משפט וטכנולוגיה

ד"ר דניאל גולדשטיין

חברות ישראליות פעילות בהתפתחויות מדעיות וטכנולוגיות ברמה גלובאלית. פעילות זו מתבטאת בשלל תחומים, כולל ביטחון סייבר, מכשור רפואי, ביוטכנולוגיה, טכנולוגיית המזון, קלינטק, ועוד. ייצוג לקוח בתחום טכנולוגי לא יכול להתבסס רק על הבנת החוק, מבלי להבין את הטכנולוגיה עצמה. עורך דין אינו יכול להעתיק אל תוך חוזה קטע שמסביר את הטכנולוגיה של לקוחו, בלי הבנה עמוקה של מהות הטכנולוגיה. כדי שתוכלו לייעל את השירות שתספקו ללקוחות, ולתת ערך מוסף, עליכם להבין את תוכן המילים ואת חשיבותן. הבנה זו תשתלם במקרים רבים, לדוגמה: (א) כאשר תנסחו סעיף אי-תחרות שתגדיר את חופש העיסוק של עובד, (ב) כאשר תחשבו על היקפו של "תחום שימוש" בחוזה רישיון טכנולוגי, ו-(ג) כאשר תייעצו ללקוחה בקשר להגשת בקשט פטנט או שמירת הטכנולוגיה שלה כסוד מסחרי. בכל שיעור נלמד מקרה שבו הבנת הטכנולוגיה קריטית ליישום נכון של הדין ולמתן ייעוץ אופטימלי. שאלונים מקוונים, חידוני קהוט, עבודות בקבוצות קטנות במשך השיעורים (ללא ציון), והמבחן בסוף הקורס ידרשו ידע של הטכנולוגיה והחוק הנלמדים בשיעורים. רקע טכנולוגי או מדעי אינו מהווה תנאי מוקדם לקורס, אך רצון לבוא לכל שיעור, להקשיב ולשאול שאלות כן חשובים להצלחה.

 

מרכיב הציון הסופי: 100% בחינה סופית (מבחן אמריקאי, ספרים סגורים)

 

דיני ניירות ערך

מרצים: ד"ר דב סולומון ועו"ד ליאב וינבאום

מטרת הקורס היא להקנות לסטודנטים ידע והבנה של "כללי המשחק" בשוק ההון והיכרות עיונית ומעשית עם דיני ניירות ערך. במהלך הקורס נציג את מבנה שוק ההון, מאפייניו, חשיבותו לכלכלה המודרנית ודרכי הפיקוח על פעילותו. עיקר הקורס יעסוק ברגולציה החלה על תאגידים המציעים ניירות ערך לציבור. רגולציה זו נועדה, בין היתר, לספק מידע למשקיעים על מנת שאלו יוכלו לקבל החלטות השקעה מושכלות. חשיבות מידע זה נובעת בעיקר מפערי המידע המהותיים הקיימים בין התאגידים המציעים ניירות ערך לציבור המשקיעים. בנוסף, יעסוק הקורס ברגולציה החלה על המשקיעים הסוחרים בניירות ערך.

בראשית הקורס יובאו מונחי הבסיס ועקרונות היסוד של דיני ניירות הערך ושוק ההון בישראל. בין היתר ילמדו המונחים/מושגים: מניה, אגרת חוב, קרן נאמנות, הצעה לציבור, הנפקה, תשקיף וכו'. נלמד על הרציונאליים לקיומו של שוק הון ונעמוד על התפר בין דיני ניירות ערך לדיני חברות.

כן יאופיין שוק ההון הישראלי על ייחודו אל מול שוקי הון אחרים, יערך מיפוי של השחקנים בשוק ההון, וכן הקשרים ויחסי הכוחות ביניהם, לרבות החברות הנסחרות, המשקיעים, הרגולטור-רשות ניירות ערך, שומרי הסף וזירת המסחר-הבורסה לניירות ערך.

במסגרת הקורס נדון באופן הצעת ניירות ערך לציבור, בהיקף חובת הגילוי של תאגיד מדווח, מהות הגילוי  הנדרש, אופן הגילוי (בשוק הראשוני ובשוק המשני), תפקיד הרגולטור-רשות ניירות ערך ומסלולי האכיפה השונים (פלילי, אזרחי ומנהלי).

החלק האחרון של הקורס יוקדש לדיון בסוגיות מתקדמות בדיני ניירות ערך, כגון זכויות הצבעה של בעלי מניות ואיגוח (securitization). הדיון בסוגיות אלה יערך בפרספקטיבה השוואתית לשיטות המשפט השונות שמסדירות את הפעילות של השחקנים בשווקים הפיננסיים המובילים בעולם.

במידת האפשר ובמגבלות הזמן, יובא וינותח בפני הסטודנטים אירוע אקטואלי הקשור בנושאים הנלמדים בקורס כאשר במסגרת זו יחשפו הסטודנטים לכתבי בית הדין והפסיקה המתהווה.

ביחס לכל נושא תובא החקיקה והפסיקה הרלבנטית. הסטודנטים מתבקשים לעמוד במטלות הקריאה כפי שיימסרו במהלך השיעורים וכן בהודעות שיימסרו באתר הקורס. האחריות על מעקב אחר הוראות הקריאה באתר הקורס מוטלת על הסטודנטים.

 

מרכיבי הציון הסופי: 100% בחינה סופית.

שיטת הבחינה: ספרים סגורים. חוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968 יצורף כנספח לבחינה.

תנאי קדם: מי שלמד את הקורס "עבירות בניירות ערך" אינו רשאי להירשם לקורס זה.

 

 

עסקאות מסחריות בינלאומיות

פרופ' אורי בן-אוליאל

עסקאות מסחריות בינלאומיות מהוות מרכיב מרכזי בכלכלת ישראל. בקורס זה ייבחנו היבטים משפטיים מעשיים ותיאורטיים, הנוגעים לעסקאות אלה. הדיון בקורס יתבסס בעיקר על הפסיקה והחקיקה בישראל בנוגע לעסקאות המסחריות הבינלאומיות, וכן על הדין הבינלאומי המהותי האחיד, אשר חל על העסקאות הללו. לקורס שלושה חלקים. בחלק הראשון, ייבחנו הסוגים העיקריים של הסכמים מסחריים בינלאומיים, וביניהם מכר טובין בינלאומי, סוכנות מסחרית, זכיינות בינלאומית, והפצה. בחלק השני של הקורס, תיבחן סוגיית ההובלה הבינלאומית. בחלק זה יושם דגש על שטר המטען, שילוח בינלאומי, וביטוח ימי. בחלקו השלישי יעסוק הקורס בסוגיות המימון והתשלום בעסקאות הבינלאומיות. במסגרת זו, יידונו מכתב האשראי הדוקומנטרי, הערבות הבנקאית האוטונומית, ושטר החליפין הבינלאומי.

הבחינה בספרים פתוחים

 

מרכיבי הציון הסופי: 100% בחינה סופית.

 

 

היבטים מעשיים בניהול ההליך הפלילי

עו"ד איציק אמיר

 

קורס זה מהווה "הצצה" לעולם המשפט הפלילי מאחורי הקלעים ומהווה הזדמנות נדירה להיחשף לצמתים המרכזיים בעבודת התביעה, הסנגוריה והשופטים, החל משלב בחינת תיק חקירה וקבלת החלטה האם להעמיד לדין או לסגור את התיק, ועד ניהול ההליך המשפטי בבית המשפט תוך התייחסות לשלבים המקדמיים של הקראת כתב האישום וטענות הגנה שונות, ועד שלב חקירות העדים ובירור האשמה.

הקורס יכלול דוגמאות והמחשות רבות מאירועי אמת שהתרחשו בשנים האחרונות במדינת ישראל, ניתוחם המשפטי, זיקוק הסוגיות הרבות העולות מן האירועים ועריכת דיונים כיתתיים סביבם, תוך מתן אפשרות לסטודנטים "לענוד" את גלימת הסנגור והקטגור, ולהתנסות בעצמם בעבודת התביעה והסנגוריה.

הקורס יועבר ע"י עו"ד איציק אמיר, ראש שלוחה בחטיבת התביעות במשטרת ישראל, כאשר התוכנית האקדמית  תכלול הרצאות אורח של סנגוריה, פרקליטות, שופט בית משפט השלום וגורמים נוספים מעולם המשפט הפלילי, הכל על מנת להמחיש לסטודנטים בצורה הטובה ביותר את הזויות השונות של עולם מרתק זה. עוד יכלול הקורס סיור לימודי בבית המשפט השלום בתל אביב וצפיה בדיונים שמתקיימים.

 

הקורס "היבטים מעשיים בניהול ההליך הפלילי" נותן הזדמנות נדירה לסטודנטים אשר רוצים להתמחות בתחום הפלילי, להביט כבר כעת, דרך "הצוהר" שייפתח, על הצמתים המשפטיים המרכזיים בעולם זה ועל ממשקי העבודה בין הגופים השונים – תביעה-סנגוריה-בית המשפט, בצמתים אלו.

 

מרכיב הציון הסופי: 100% בחינה סופית

 

 

היבטים פליליים בדיני תעבורה

השופט אורן בועז

בית המשפט לתעבורה – כללי, סמכויות וסדרי דין.

סוגי עבירות – ברירת משפט ועבירות מסוג הזמנה לדין.

שפיטה בהעדר – סדרי הדין.

סוגיות מנהלתיות – פסילת רישיון נהיגה (פסילה מנהלתית ופסילה עד תום ההליכים המשפטיים), צו איסור שימוש ברכב.

פסילה כרכיב ענישה.

נהיגה בשכרות – אלכוהול וסמים.

מכשירי אכיפה – מדידה באמצעים אלקטרוניים ( ממל"ז, דבורה, נשיפון, ינשוף, בדיקת שתן, בדיקת דם).

נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון נהיגה וביטוח, עבירות מהירות.

מעצרים בתעבורה.

תאונות דרכים ( חבלות של ממש).

תאונות דרכים קטלניות ( גרימת מוות ברשלנות – המתה בקלות דעת).

עבירת ההפקרה.

 

מרכיב ציון סופי: 100% בחינה סופית

 

 

כלים כלכליים למאבק בפשיעה

עו"ד איתי פרוסט

בשנים האחרונות גדלה ההבנה בקרב גורמי אכיפת שלטון החוק כי אכיפה פלילית אפקטיבית מחייבת השלמת כלי הענישה המסורתיים בשימוש בכלים כלכליים. במסגרת הקורס נכיר את הכלי המרכזי בעולם הפלילי, הוא כלי ״החילוט״, נעמוד על תכליות ״הוצאת בלעו של גזלן מפיו״ ומורכבות השימוש במטפורה משפטית זו, נבקר בשלל הסדרי חקיקה בהם הוא משמש, דוגמת עולם עבירות הסמים והלבנת ההון, נלמד על אופן השימוש בהם והאיזונים בין עוצמת כוחותיו לחשיבות הגבלותיו והכל באופן מעשי המלווה בסיפורי מעשה פלילים המדגימים ומלמדים בחשיבות הכלי והידע הנדרש לעשות בו שימוש.

 

מרכיב ציון סופי: 100% בחינה סופית

 

 

הזכות לשיויון והאיסור על אפליה

ד"ר יוסף ג'בארין

 

בשנים האחרונות גדלה ההבנה בקרב גורמי אכיפת שלטון החוק כי אכיפה פלילית אפקטיבית מחייבת השלמת כלי הענישה המסורתיים בשימוש בכלים כלכליים. במסגרת הקורס נכיר את הכלי המרכזי בעולם הפלילי, הוא כלי ״החילוט״, נעמוד על תכליות ״הוצאת בלעו של גזלן מפיו״ ומורכבות השימוש במטפורה משפטית זו, נבקר בשלל הסדרי חקיקה בהם הוא משמש, דוגמת עולם עבירות הסמים והלבנת ההון, נלמד על אופן השימוש בהם והאיזונים בין עוצמת כוחותיו לחשיבות הגבלותיו והכל באופן מעשי המלווה בסיפורי מעשה פלילים המדגימים ומלמדים בחשיבות הכלי והידע הנדרש לעשות בו שימוש.

 

מרכיב ציון סופי: 100% בחינה סופית

 

 

מבוא לשיווק

ד"ר מיכאלה אלרם

הקורס סוקר את תחום השיווק מנקודת מבט ניהולית. במהלך הקורס תוצג "השפה השיווקית" באמצעות סקירה של מושגי היסוד והתפיסות הבסיסיות בתחום השיווק. מושגים ותפיסות אלו מהווים בסיס אפשרי להרחבות וניתוחים בקורסים מתקדמים יותר בתחום. המעבר על המושגים יעשה תוך שימת דגש על מסגרת קבלת החלטות ניהולית, ובפרט קבלת החלטות הקשורות ליצירת "תוכנית שיווק".

 

מרכיב הציון הסופי: שני תרגילים קבוצתיים 50% בחינה 50%

 

 

פסיכולוגיה חברתית

ד"ר צברלינג ארז

קורס מבוא לתהליכים יסודיים בפסיכולוגיה החברתית.

יודגשו ההתפתחות של עמדות ותהליכי שכנוע, זהות והערכה עצמית, תוקפנות ברמה הבין-אישית וברמה הבין-קבוצתית, ותהליכי ייחוס (למשל, מדוע אנחנו חושבים שכשאדם אמר לנו דבר שלילי הוא אמר לנו את האמת)

 

הרכב ציון סופי: 30% מהציון – 3 מטלות הגשה (אורך כל מטלה כעמוד אחד של מסמך Word )

70% מהציון – בחינה אמריקאית מסכמת

 

 

 

מבוא לבריאות הציבור

פרופ' גבריאל חודיק

הקורס יקנה לתלמידים מושגי יסוד בבריאות הציבור כולל: מה בין בריאות הפרט לבריאות הציבור, מבנה שירותי בריאות הציבור בארץ, יעדי בריאות הציבור. התלמידים ילמדו את המושג של "נטל תחלואה", יכירו מדדים אפידמיולוגיים בסיסיים בבריאות הציבור, היבטים כמותיים של תחלואה של מחלות זיהומיות ומחלות כרוניות נבחרות ודרכי המניעה שלהן ברמה לאומית. בנוסף יחשפו לתהליכי קבלת החלטות בקביעת מדיניות בריאות כגון: הכנסת חיסונים חדשים, תכניות לגילוי מוקדם של מחלות, וכד'.

 

מרכיבי הציון הסופי: 100% מבחן

 

מבוא להתנהגות ארגונית

ד"ר תמר שלום

הקורס עוסק בהבנת התנהגותם של יחידים וקבוצות במציאות הארגונית המורכבת. נכיר את התפתחות התיאוריות הארגוניות, נלמד מהם תהליכי ההנעה (המוטיבציה) השונים המניעים את העובד במקום עבודתו, נלמד על תהליכי תפיסה שונים של העובד וכיצד הם משפיעים על העובד, נלמד אודות עיוותי תפיסה והטיות תפיסה, נכיר סוגים שונים של עמדות כלפי העבודה ומחויבות.

מרכיבי הציון הסופי: 100% מבחן סופי

 

 

 

קבלת החלטות בארגונים

ד"ר יפית רפאל

בקורס זה נלמד כיצד עובדים, צוותים ומנהלים מקבלים החלטות ופותרים בעיות. הקורס נועד לסייע בידי הסטודנטים להתמודד עם הדינמיקה והתחרות בתנאי אי וודאות, בעת קבלת החלטה, במהירות וביעילות. באמצעות מודלים תאורטיים וניתוחי אירוע ילמדו: רציונאליות, תהליכי קבלת החלטה ביחידים ובצוותים, מודלים של בחירה באי וודאות, שיתוף עובדים בקבלת החלטות, ניהול סיכונים והימורים, וכן הטיות וטעויות הנגרמות תחת השפעות פסיכולוגיות מודעות ו/או שאינן מודעות. לאורך הקורס יודגשו:

תהליכי קבלת החלטה בקבוצה ובצוות

קבלת החלטות רציונאלית

מודלים של בחירה בתנאי אי וודאות

השפעות פסיכולוגיות מודעות ובלתי מודעות בתהליכי קבלת החלטות, טעויות והטיות.

שיתוף עובדים בקבלת החלטות

ניתוחי אירוע

 

מרכיבי הציון הסופי:  תרגיל בקבוצות 20%, בחינה 80% מהציון. בונוס על השתתפות עד 8 נק מיטיב

 

 

סחר אלקטרוני ושיווק דיגיטלי

ד"ר יאיר צדוק

במהלך הקורס נשים דגש על מערכות מקוונות לפרסום, על המבנה והביצועים של מערכות אלו.

נלמד על שיקולי הבניה של מערכות המלצה וקהילות מקוונות, נלמד על מנגנונים המסחר של חברות אינטרנט גדולות כמו גוגל, פייסבוק, איביי, יאהו, אמזון, טריפאדוויזור ויילפ.

בנוסף נעסוק בהיבט של שיווק דיגיטלי, פעילויות שיווק דיגיטלי המתבצעות בתוך שימוש בנכסים הדיגיטליים של הארגון (אתר, בלוג, אפליקציה), ובהתאם לצורך גם במנועי חיפוש, מדיה חברתית, אתרי תוכן, אתרי מסחר, אימיילים, אפליקציות,  וכו.

בסיום הקורס הסטודנטים ירכשו מיומנויות מעולם המסחר האלקטרוני הדיגיטלי , ישדרגו את המיומנויות הדרושות בעולם חדש זה.

מרכיבי ציון סופי: 100% מבחן סופי

 

מבוא לפסיכולוגיה

ד"ר מיכאלי יוסי

הקורס מציע היכרות והבנה של מושגי יסוד בפסיכולוגיה, החל מהרקע ההיסטורי של התחום, דרך הגישות למחקר פסיכולוגי ולהבנה של החוויה האנושית היומיומית וכלה בפסיכופתולוגיה ובשיטות הטיפול בה. הקורס יתמקד בלמידת היסודות לנושאים אשר נלמדים בהרחבה ובהעמקה במסגרת קורסים אחרים בחטיבה לפסיכולוגיה.

 

מרכיב הציון הסופי: 100%  בחינה

 

 

טעויות בעדות ראיה וזכרונות מוטעים

ד"ר אלישבע בן ארצי

בשנים האחרונות חל גידול משמעותי במחקר בתחום הזיכרונות המוטעים (false memories), ובכללם גם עדות ראיה (eyewitness testimony). לאור מקרים רבים של הרשעות שווא, בהם גם נידונים למוות, והעובדה שטעויות בעדות ראיה מהוות כיום את הסיבה השכיחה ביותר להרשעות מוטעות, תחום הפסיכולוגיה המשפטית Forensic Psychology)) מהווה כיום תחום הולך וגדל בלימודי המשפטים והקרימינולוגיה בעולם. במסגרת המחקר היישומי נחקרים תהליכים קוגניטיביים, רגשיים, תפיסתיים והטיות שונות – העשויים להשפיע על זכרונם של אנשים במסגרת כל שלבי ההליך המשפטי: החל מטעויות בעדות ראיה, זכרונם של אירועי עבר טראומתיים, השפעות של מצבי לחץ על רמת הזכירה, הטיות קונגיטיביות וידע מוקדם מוטעה של כל אנשי המערכת המשפטית אודות האופן שבו המערכת המנטלית של האדם הבריא פועלת. נתייחס לסוגיות רבות בהן, האם ועד כמה ניתן לסמוך על "זיכרונות" ש"הודחקו" לעשרות שנים? על עדות ראיה שניתנה לאחר התבוננות של 5 שניות בשודד חמוש? מה קורה לזיכרונות בחלוף הזמן? האם ניתן להשפיע על זיכרון רק באמצעות שאלות? האם המוח "מצלם" את המציאות? האם טעויות בזכירה הן מודעות? האם ניתן לגרום לעדים לדייק יותר? עם שאלות אלה ורבות אחרות נעסוק בקורס/ים.

הקורס מתמקד בתחום הפסיכולוגיה המשפטית ויעסוק בתהליכים מנטליים – קוגניטיביים ורגשיים – המשפיעים על תהליכי תפיסה, זכירה ושיפוט. נתמקד בגורמים המעצימים זיכרונות מוטעים בכלל וטעויות בעדות ראייה בפרט ובכלים בהם ניתן להעריך את מידת הדיוק של הזיכרונות והעדויות. נעסוק בתהליכים של אשליות תפיסתיות, הטיות קוגניטיביות שונות, תהליכים של זיהוי פנים, השפעת מידע חדש על זיכרונות לגבי אירועי עבר, השפעת חרדה על רמת הזיכרון, וגורמים אישיותיים והקשריים המשפיעים על הדיוק בזיכרונות מוטעים ובעדות ראיה (כמו הטיות מין וגיל).  לא פחות חשוב, נבחן את הדרכים שבהן אנשי מקצוע מהתחום המשפטי עשויים להעריך את המידה שבה זיכרונות ועדויות עלולות להיות מוטעות כמו למשל מידת האוטומטיות בזכירה (לעומת השתהות ובחינת חלופות), מהירות השליפה וכד.

 

מרכיבי הציון הסופי: עבודת אמצע (10% מהציון)  בחינת סיום (90%) מהציון.

 

 

 

 

חקר שווקים ושיתופי פעולה לחברות סטארט אפ

גב' סימה חזן

בסביבה העסקית ארגונים נדרשים לחדש ולשפר את מוצריהם על מנת לצמוח לעמוד בתחרות בזירה העסקית בה הם פועלים. קורס זה יספק סריקה של האפשרויות שבהן ניתן להיעזר במחקרי שוק על מנת לסייע לחברות וארגונים שכאלה.

הקורס יאפשר להקנות לסטודנטים את היכולת לתכנן ולבצע מחקר שוק שמטרתו לסייע בקבלת החלטות בנוגע לשירות/מוצר חדש או משופר. במסגרת הקורס יוצג הקישור בין שיטות המחקר הנלמדות לבין ביצוע מחקר בפועל, תוך שימוש במגוון דוגמאות מעולם המחקר בישראל ובעולם.

 

מרכיב הציון הסופי: שני תרגילים – 25% כל אחד ובחינה 50%

 

 

יזמות בקמעונאות

גב' אסתי אפלבום פולני

הקורס פותח פתח לענף הקמעונאות בארץ ובעולם ומציב סוגיות משמעותיות לדיון וליבון. –  מהי קמעונאות? פסיכולוגיה של הצרכן? מותגים בעולם הקמעונאות,  בחינת המגמות העולמיות בתחום.

הקורס יערך בשיתוף פעולה  עם רמי לוי שיווק השקמה. בסיום הקורס תוענק תעודה משותפת של המרכז האקדמי וחברת רמי לוי שיווק השקמה  המעידה על עמידה במטלות הקורס.

אנו מנגישים לסטודנטים את האפשרות ללמוד באופן ישיר מהניסיון בשטח, להיות שותפים לשיקולים השונים של אותם מנהלים ומומחים מקצועיים  שירצו בפנינו בקורס. באמצעות אותם מרצים יוכל כל אחד ואחד מהסטודנטים להטמיע את החלקים הרלבנטיים לעיסוקו היום יומי.

 

מרכיב הציון הסופי: הצגת פרויקט מסכם

 

 

 

בעלות שליטה וניהול היבטים מימוניים בחברה

ד"ר שמואל (מולה) כהן

מטרת הקורס לחשוף את הסטודנטים לתחום עולה בתורת המימון הנקרא Corporate

Governance) ממשל תאגידי). התחום עוסק באופן שבו מתחלק ערך החברה בין

קבוצות אינטרסים שונות הקשורות לחברה (בעלי שליטה, בעלי המניות, בעלי החוב,

מנהלי החברה והעובדים). במסגרת הקורס, נעסוק בהיבטים השונים של חלוקת

הערך הנ"ל, ובהשפעה על ערך החברות ואיכות שוק ההון.

נושאים חשובים הנידונים בקורס: א. בעיות הסוכן (הנציג) בחברות ציבוריות לעומת ריכוזיות וכיצד בממשל התאגידי

מנסה לפתור קונפליקט זה. ב. מקומן של חברות ריכוזיות לעומת ביזוריות בשוק ההון. ג. התגמול לבכירים והקשר למבנה השליטה.

המחלוקת בחלוקת דיבידנדים והשפעתה על ערך החברות. המנוף הפיננסי והשפעתו על ערך החברה והקשר לבעיות הסוכן. ועוד ועוד.

אומנם הקורס חובה בהתמחות מימון אך מיועד גם כקורס בחירה להתמחויות האחרות ודרישת הקדם היא יסודות המימון בלבד.

 

מרכיב ציון סופי: 100% מבחן סופי

 

 

סוגיות יסוד בקרימינולוגיה

ד"ר תמר ברנבלום

הקורס מהווה מבוא כללי לתיאוריות מרכזיות להתפתחות של פשיעה במאתיים השנים האחרונות. במסגרת הקורס ילמדו התיאוריות המובילות בקרימינולוגיה בהקשר ההיסטורי והחברתי שבו צמחו במהלך השיעורים נדון בהנחות היסוד המרכזיות בבסיסן של אותן תיאוריות: מהו ההסבר לפשיעה, מהי המדיניות הנגזרת מהתיאוריות השונות; ומהן הביקורות שנמתחו עליהן.

 

מרכיבי הציון הסופי:

ציון מיטיב על השתתפות פעילה. 100% מבחן מסכם.

 

 

 

הזכות לחינוך

ד"ר סאני כלב

הקורס יעסוק בהרחבה בזכות לחינוך מהיבטים מוסריים, משפטיים וחברתיים. הזכות לחינוך מציינת מספר זכויות משנה כזכות לקבלת שירותי חינוך, הזכות לעצב את תכני החינוך והזכות השווה לחינוך.

 

בקורס ייבחנו ההצדקות השונות לזכויות המשנה הללו. הקורס יבחן את עיגונה של הזכות לחינוך כזכות אדם במשפט הבינלאומי ובמשפט ההשוואתי אולם יתרכז בזכות לחינוך במדינת ישראל ויסקור את המקורות לזכות הזו בחוקים והתקנות המעגנים את הזכות לחינוך, (כגון, הזכות לקבלת חינוך במוסדות חינוכיים רשמיים ומוסדות חינוכיים בלתי רשמיים,  חוק זכויות התלמיד, הזכות לחינוך מיוחד והתנאים למימושה, הזכות להשכלה גבוהה) ובפסיקה, (פסקי דין מרכזיים בערכאות המשפטיות השונות המעגנים את הזכות בתחומים חינוכיים שונים).  הבחינה המוסרית והמשפטית של הזכות תיערך על רקע השינויים הדרמטיים העוברים על מערכת החינוך מאז תחילת שנות התשעים. שינויים אלו כוללים ירידת כוחה של המדינה בתחום החינוך, היחלשות החינוך הממלכתי, מגמות ביזור והפרטה שבאו לידי ביטוי בשורה ארוכה של רפורמות חינוכיות שהאחרונה שבהן "דו"ח ועדת דוברת".

מרכיבי הציון הסופי: 100% בחינה סופית.

 

 

 

דת, מדינה ומשפט

פרופ' גילה שטופלר

אופי היחסים בין הדת למדינה היא אחת הסוגיות השנויות במחלוקת ביותר בחברה הישראלית. בקורס נדון ביחסי דת ומדינה הן בהיבט התאורטי והן בהיבט המעשי. נדון בסוגיות כגון: הסיבות בשלן נושא היחסים בין דת למדינה הוא כה טעון, המודלים השונים של יחסי דת ומדינה הקיימים במדינות ליברליות דמוקרטיות וקווי השוני והדמיון בינם לבין המודל הישראלי, זכויות האדם השונות המושפעות מהיחס בין דת למדינה ובכללן חופש הדת והמצפון, החופש מדת, שוויון, שמירה על זהות פרטית וקבוצתית (רב תרבותיות). הדיון יערך תוך התייחסות לסוגיות פרטניות הנוגעות למעמד הדת בישראל כגון דיני הנישואין והגירושין, השפעת מעמד הדת על זכויות נשים, גיור, מעמד הזרמים השונים ביהדות והעדות הלא יהודיות, חקיקה דתית, מעמד החינוך הדתי, המקומות הקדושים וגיוס בחורי ישיבות.

 

מרכיבי הציון הסופי: 100% בחינה סופית

 

שיטת הבחינה: ספרים סגורים.

 

 

 

בית המשפט בראי החברה

פרופ' עידו פורת

הקורס יבקש לצייר את דמותו של בית המשפט העליון הישראלי והדרך בה הוא מושפע ומשפיע על החברה הישראלית. בית המשפט העליון הישראלי הוא מבין בתי המשפט החדשניים, הפעילים, המשפיעים וגם השנויים ביותר במחלוקת בעולם המערבי. המרכזיות שלו בחברה הישראלית היא בלתי ניתן להכחשה, והעניין שהוא מעורר בתקשורת, ובשיח הציבורי הוא גדול. הקורס יבחן היבטים שונים הנוגים לבית המשפט העליון הישראלי, ובכלל זה, ההיסטוריה שלו, הכללים והנוהגים הנוגעים להרכבו, דרכי מינוי השופטים בו, וההליכים שבו, הקשר שלו עם התקשורת והדרך בו הוא מוצג בתקשורת, ההיסטוריה האישית של השופטים השונים ובכלל זה היריבויות השיפוטיות שהתפתחו בו במשך השנים, מיקומו בצורה השוואתית בין בתי משפט עליונים אחרים, הקשר בינו לבין הפוליטיקה הישראלית, ועוד. בנוסף, הקורס יתמקד במספר פסקי דין שמשקפים את התופעות הכלליות שידונו, וכן יאפשר מעקב אחרי פסיקה עדכנית במהלך הקורס.

 

מרכיבי ציון הסופי:

בחינה סופית (ספרים סגורים) 100%

 

 

 

תובענות ייצוגיות ותביעות נגזרות

פרופ' יעד רותם

התובענה הייצוגית והתביעה הנגזרת הם שני הליכים משפטיים אזרחיים מרתקים, המאפשרים לבעלי-דין ולעורכי-דינם למצות זכויות מן המשפט הפרטי של אחרים, וזאת מבלי שהללו מבקשים או מתירים זאת (תובענה ייצוגית) ולעתים אף תוך התנגדותם לכך (תביעה נגזרת). המדובר בשני כלי אכיפה פרטית חדשים יחסית, אשר בשנים האחרונות עומדים במוקד פסיקה עניפה של בתי-המשפט והתעניינות ציבורית, לעתים בשל סכומי העתק הנפסקים בהליכים אלו לטובת מגישיהם ועורכי-דינם. רק להמחשה, לשיאני שכר הטרחה בשנת 2018 נפסק סכום של למעלה מ-10 מיליון ש"ח בתיק אחד, 7.8 מיליון ש"ח בתיק אחר, ושישה מיליון ש"ח בתיק שלישי. מטרת הקורס ללמוד על הליכים אלו, מתוך הנחה שעיסוק בעריכת-דין בתחום האזרחי והמסחרי אינו מתאפשר כיום בלא היכרות מעמיקה עימם. הקורס מורכב מהרצאות ובחינת סיום. התלמידים נדרשים להיות נוכחים בכל ההרצאות, ולהתכונן אליהן מראש

 

מרכיב הציון הסופי:

100%  בחינת סיום

עד 5 נק' ציון מיטיב בשיטת המבדקונים

 

 

 

הגנת הצרכן

פרופ' אורי בן אוליאל

הגנת הצרכן היא מיסודותיה של כל חברה מתוקנת. בקורס ייבחנו ההגנות שהדין מקנה לצרכנים, וכן ההצדקות העיוניות להגנות הללו. נושאים נבחרים שיידונו בקורס הם: הטעיה צרכנית, עושק צרכני, עסקת מכר מרחוק, חובות גילוי צרכניות, ותרופות צרכניות מיוחדות.

הדיון בקורס יתבסס בעיקר על ניתוח הוראות חוק הגנת הצרכן, תשמ"א – 1981, וחקיקת המשנה שהוצאה מכוחו. בקורס ייבחנו דינים צרכניים נוספים וביניהם חוק החוזים האחידים, תשמ"ג – 1982, וחוק התקשורת (בזק ושידורים), תשמ"ב – 1982 ("חוק הספאם").

 

מרכיבי הציון הסופי:

100% בחינה סופית.

 

שיטת הבחינה: ספרים פתוחים.

 

 

 

 

סוגיות נבחרות במשפט הפלילי הישראלי

ד"ר רותם רוזנברג רובינס

במסגרת הקורס ייחשפו הסטודנטים למספר תופעות מרכזיות המאפיינות כיום את המשפט הפלילי בישראל, תוך שימת דגש על יחסי הגומלין בין המתרחש בישראל לבין תופעות דומות המתרחשות בעולם. בין היתר, נדון בגלובליזציה של המשפט הפלילי ובהשלכותיה על ההליך הפלילי בישראל, במעורבותו הגוברת של המשפט הפלילי בהסדרת הגירה ואזרחות, בלגליזציה ודה-קרמינליזציה של שימוש בסמים ובגישות חדשות לענישה, שיקום ופיקוח על עבריינים. הקורס יחולק למספר נושאי ליבה וישולבו בהם הרצאות אורח וקטעים מסרטים וסדרות דוקומנטאריות.

 

מרכיב הציון הסופי: 100% מבחן סופי

 

 

 

הליכים חלופיים – השופט הפלילי כפותר בעיות חברתיות

ד"ר שגיא אשכנזי

במהלך העשור האחרון של המאה ה – 20 התפתחו מנגנונים חלופיים להליך הפלילי המסורתי המציעים תפיסות חדשות של צדק. מנגנונים אלה מבוססים על ההכרה בחשיבות שיקומם של נאשמים ובהגנה על זכויות חוקתיות של חשודים, נאשמים ונחקרים וכן על שלטון החוק, הן כתכליות עצמאיות והן כמטרות אשר הגשמתן תביא להבטחת שלומה של החברה ולהפחתת רצידיביזם. הקורס יציג תיאוריות שונות הנוגעות לתפקידו החדש של השופט הפלילי, בתוכן תיאוריות המבססות את בתי המשפט פותרי הבעיות, דוגמת "הגישה התרפויטית למשפט", "גישת הצדק המאחה" ו"הפרגמטיזם המשפטי". כמו כן, במסגרת הקורס יילמדו יסודותיה של גישת "המשפט המקיף" המציבה במרכז ההליך הפלילי את תכלית מקסומה של הרווחה האנושית. הקורס יציג את האפשרות ליצור גשר המחבר בין ההליכים הפליליים החלופיים לבין בתי המשפט הפליליים המסורתיים, באמצעות החומרים הטובים המרכיבים את בתי המשפט פותרי הבעיות תוך מבט מפוכח על החסרונות הגלומים בבתי משפט אלה. במסגרת הקורס תידון האפשרות לבנות גשר זה באמצעות כלי הביקורת השיפוטית "השגרתית והרגילה", המצוי בארגז התרופות השיפוטי, באופן אשר יאפשר לשופטים המסורתיים להפעילו במסגרת מודל של דמוקרטיה נסיינית, על מנת להביא לאכיפתה של חקיקה קיימת העוסקת בשיקום ובמתן שירותים ציבוריים וכן באמצעות פיתוחן של זכויות חוקתיות.

מרכיבי ציון סופי:

100%בחינה וכן 5 נקודות מיטיב בגין השתתפות פעילה המבוססת על קריאת חומר הקריאה

 

 

 

 

דיני הוצאה לפועל

פרופ' פבלו לרנר

העדר תשלום חובות ובעיית חדלות פירעון היא בעיה נפוצה בחברה . שני מנגנונים אשר אמורים להתמודד עם הבעיות האלה הן הוצאה לפועל ופשיטת רגל. הקורס יעסוק בעיקר בעקרונות החולשים על דיני ההוצאה לפועל, תוך השוואה ביניהם לבין דיני פשיטת רגל.

נדון בין היתר במעמדו וסמכותו של רשם ההוצאה לפועל, הדרכים לפתיחת תיק הוצאה לפועל ובדרכי אכיפה שונים.   נלמד על סוגים שונים של עיקולים, הגנות על רכוש החייב ,הגבלות מוטלות על חייבים סרבנים, פגיעה בפרטיותו של החייב ובמסלולים השונים לביצוע פסק דין

(מסלול מקוצר ומסלול מזונות).  חלק של השיעורים יעסקו בהוצאה לפועל של משכון או משכנתא (לרבות הגנות מיוחדות על החייב אשר מליח לשם את ההלוואה)  וביצוע שרטות.

סוגית ההפטר תזכה להתייחסות מיוחדת עקב חשיבותו החברתית. נושא זה, כמו גם סוגיות  אחרות תיבדקנה גם לאור העקרונות של הרפורמה בדיני חדלות פירעון כפי שמקבל ביטוי בחוק חדלות פירעון 2018.

הקורס יתמקד במשפט הישראלי תוך התייחסות לפתרונות אחרים המצויים בשיטות משפט שונות.

מרכיבי הציון הסופי: %100 בחינה סופית.

שיטת הבחינה: ספרים סגורים.

הנוכחות בשיעורים היא חובה.

 

 

עבירות צווארון לבן

ד"ר מאור אבן- חן

עבירות הצווארון הלבן והשחיתות השלטונית הינן העבירות הדומיננטיות במסגרת האכיפה הפלילית כלכלית בישראל. ישנם מלומדים הסבורים, כי עבריינות הצווארון הלבן הינה אחת הבעיות החברתיות הקשות ביותר, העומדת בפני המדינה הליברלית המודרנית. ההתמודדות עם עברייני הצווארון הלבן הינה התמודדות מורכבת המהווה אתגר לא פשוט בפני רשויות אכיפת החוק. בעבירות הצווארון הלבן, להבדיל מעבירות רגילות, קיים קושי ממשי בעצם גילוי המידע אודות התרחשות העבירה, קושי המצטרף לקשיים בהוכחת היסוד העובדתי והיסוד הנפשי בעבירות אלה. מטרת הקורס הינה היכרות עם הפן התיאורטי והפן המעשי של עבירות הצווארון הלבן בישראל ודרכי ההתמודדות של רשויות האכיפה ובתי המשפט עם אותן עבירות.

מרכיב הציון הסופי:

ציון הקורס יקבע בהתאם לבחינה בסוף הסמסטר – 100%.

כמו כן יינתן ציון מיטיב של עד 10 נקודות בגין נוכחות והשתתפות פעילה בשיעורים.

 

 

 

חקיקה והליכים פרלמנטריים

ד"ר יוסף ג'בארין

מטרת הקורס היא להעניק לסטודנטים היכרות מעמיקה עם הכנסת ומוסדותיה, תוך ניתוח של סוגיות פרלמנטריות ייחודיות הן מהפן האקדמי-משפטי והן מהפן הפרקטי-פוליטי. דגש מיוחד יושם בקורס על עבודתם, זכויותיהם וחובותיהם של חברי הכנסת ועל הכלים הפרלמנטריים העומדים לרשותם במילוי תפקידיהם. הקורס יאפשר לסטודנטים להכיר את הליכי החקיקה בכנסת ואת הגורמים השונים המעורבים בהליכים אלה ומשפיעים עליהם, כמו גם את הביקורת השיפוטית ביחס אליהם.

מרכיב הציון הסופי: 100% בחינה

קוגניציה חברתית

ד"ר צברלינג ארז

קורס מתקדם בפסיכולוגיה חברתית, המדגיש את התהליכים החשיבתיים המסבירים תופעות מגוונות.

יודגשו נושאים כגון כוח והשחתה אישית, תהליכי הורות, דתיות (ובכלל זה, חזרה בתשובה, אמונה באל ובהישארות הנפש) ומשמעותה בחיי האדם, ההשפעה של תהליכי חשיבה לא מודעים ועוד

 

הרכב ציון סופי: 30% מהציון – 3 מטלות הגשה (אורך כל מטלה כעמוד אחד של מסמך Word )

70% מהציון – בחינה אמריקאית מסכמת

 

 

 

פיתוח מוצרים ושירותים

גב' רבקה קהת

בסביבה העסקית הנוכחית, ארגונים נדרשים לחדש באופן תדיר כדי לצמוח וכדי להתחרות. הקורס סוקר שיטות ואמצעים להשגת חדשנות בארגונים  דרך ניהול ופיתוח מוצרים ושירותים. האמצעים הנידונים בקורס שייכים להיבטים שונים במחזור פיתוח החדשנות:

הנבטת הרעיון, מחקר השוק, הבנה צרכן /לקוח, פיתוח המוצר או השירות, יצירת אבטיפוס, בניית תכנית השקה, מודל עסקי, תכנית שיווק ופירסום, צינורות הפצה, מדידת הצלחה.

כל אמצעי יבחן לעומק הן ע"י קריאת חומר וכתבות והן על ידי דוגמאות קונקרטיות ועדכניות. הסטודנטים ידרשו לנתח מקרי בוחן וליישם בעצמם את התכנים הנלמדים .

 

הרכב ציון סופי:

 

 

פסיכולוגיה חיובית

ד"ר דליה אלוני

יפורסם בהמשך

 

 

פיתוח תוכניות עסקיות לחברות סטארט אפ

גב' רבקה קהת

הקורס עוסק בהצגת התפיסה הכוללת של מיזם עסקי ראשוני,  בדגש על שלב הייזום

וההקמה. לקורס שתי מטרות עיקריות: האחת – חשיפת הסטודנטים למגוון השיקולים לאורם מנותח רעיון

עסקי חדש ומתקבלת החלטת הקמת מיזם על בסיסו, בדגש על הראייה המערכתית -אינטגרטיבית הנדרשת

לאורך התהליך, והשנייה – רכישת מיומנויות הנדרשות לכתיבה ובנייה של תכנית עסקית למיזם.

הקורס ישים

דגש על התנסויות מעשיות – הן בהבאת מקרי אמת של יזמים שהקימו מיזמים, הן בניתוח מיזמים והן

בבניה של תוכנית עסקית, כולל מצגת משקיעים.

 

מרכיבי הציון הסופי:

 

 

 

יזמות עסקית

ד"ר מיכאלה אלרם

יפורסם בהמשך

 

 

יזמות עסקית בנדל"ן

גב' אסתי אפלבאום פולני

הקורס מאפשר למידה  יוצאת דופן על ענף הנדל"ן וסביבותיו , באמצעות שיתוף בידע של מומחים בתחום היזמות העסקית , ופיתוח הנדל"ן . נושאי ההרצאות יכסו מגוון רחב  מתחומי הניהול , היזמות, הפיתוח העסקי,  השיווק, המכירות, הקיימות, צרכי המגזרים , התכנון והסוגיות המשפטיות. כל זאת תוך בחינה  ברמת המאקרו והמיקרו על המגמות והצרכים המשתנים של השוק הישראלי. הקורס נערך בשיתוף פעולה עם קבוצת הנדל"ן אזורים. בסיום הקורס תוענק תעודה משותפת של קבוצת אזורים ושל המרכז האקדמי המעידה על עמידה במטלות הקורס.

 

מרכיב הציון הסופי:

עבודת ביניים-כתיבת מאמר 20% מהציון

פרויקט מסכם(בקבוצה)      80% מהציון.

 

 

 

תקשורת ובריאות

מר דורון קופרשטיין

תחום הבריאות תופס מקום הולך וגובר בכלי התקשורת השונים. מגמה זו משקפת את ההתעניינות של הציבור בתחום הבריאות ואת רצונו לשאוב מידע מעשי מכלי התקשורת.
הקורס שבנדון יוצר שילוב בין תיאוריה לפרקטיקה ומצייד את המשתתפים בכלים מעשיים להתמודדות טובה יותר עם כלי התקשורת. הקורס מהווה גם מבוא ראשוני ללימודי תקשורת המונים.
הקורס סוקר את ההזדמנויות והתועלות שיכולים להפיק ארגוני ומוסדות בריאות מן הקשר עם התקשורת, זאת לצד ה"איום" לכאורה מצד כלי התקשורת.
מטרת הקורס הנה להכיר לתלמידים את עולם התקשורת ואת המאפיינים המיוחדים של תחום הבריאות בתקשורת; לצייד את התלמידים בכישורים ראשוניים ובסיסיים לעבודה עם כלי התקשורת; לתת לתלמידים כלים בסיסיים לניתוח תקשורת.

 

מרכיבי הציון הסופי: 100% מבחן סופי

 

 

 

 

ממשק אדם מחשב

ד"ר יאיר צדוק

הקורס יקנה יכולות הנדרשות ליצירה של ממשקי אדם-מחשב שמישים, המאפשרים למשתמשים בהם לבצע את משימותיהם במהירות, ללא שגיאות ובהנאה. במהלך הקורס יכירו הסטודנטים את תהליך תכנון ועיצוב ממשקי משתמש, את האופן בו תהליכי התכנון משתלבים בתהליכי בנייה של מערכות מידע, את חשיבות השמישות

 

מרכיבי הציון הסופי:

100% מבחן מסכם

 

 

 

תהליכים חברתיים ביצירת רושם

ד"ר צברלינג ארז

הקורס יעסוק בהבנת תהליכים המשפיעים על הדרך בה אנו תופסים אחרים.

יודגשו תהליכי יצירת רושם בתחומים כגון הרושם הראשוני, גזענות, סטריאוטיפים ודעות קדומות (למשל, בדייטים וראיונות עבודה),

מודעות עצמית בעמידה מול מצלמה או ראי, ההשפעה של רכילות ושמועות וכיוב'

הרכב ציון סופי: 30% מהציון – 3 מטלות הגשה (אורך כל מטלה כעמוד אחד של מסמך Word )

70% מהציון – עבודה מסכמת

 

 

 

 

פירוקים והבראות

פרופ' יעד רותם

מטרת הקורס היא לתאר ולנתח את הליכי חדלות הפירעון המיועדים להסדיר נסיבות של כשל פיננסי וכלכלי רוחבי. הקורס יתמקד בהליכים העיקריים המטפלים בנסיבות כאמור של אישיות משפטית מלאכותית, החברה, שהם פירוק והבראה.

במהלך הקורס ייבחנו, בין היתר, הנושאים הבאים: מיהם הזכאים לפתוח בהליך חדלות פירעון ובאילו תנאים; מהן התכליות והמטרות של ההליכים השונים; מהם תפקידיו וסמכויותיו של הממונה על ההליך; לאילו מן הזכויות המוחזקות בידי הנושים יהיה תוקף במסגרת ההליך, ובאילו תנאים תוקף כאמור יינתן; כיצד מתבצעת חלוקת נכסי החברה, על פי אילו עקרונות ובאיזה מדרג של זכויות.

במסגרת הקורס ינותחו ההשלכות השונות של נסיבות חדלות פירעון, הכלכליות כמו גם החברתיות, באמצעות הדגמה והמחשה של הליכים המתנהלים, או התנהלו, בפועל בישראל כמו גם בארצות הברית ובחינת תוצאותיהם השונות.

 

מרכיבי ציון סופי: 100% מבחן סופי

 

 

היבטים כלכליים של דיני משפחה

פרופ' אבישלום וסטרייך

המשפחה היא המוסד החברתי החשוב ביותר. היא נקודת המפגש בין היחיד לבין החברה ובין הדת למדינה, מעצבת את זהותו של הפרט ואת דמותה של החברה ומאפשרת את המשכיותו של הפרט והמשכיותה של החברה. מֵמַד מרכזי וחשוב ביותר במשפחה הוא הממד הכלכלי: המשפחה מתאפיינת ביחסים כלכליים בין חברי המשפחה לבין עצמם ובינם לבין החברה בכללה, ולא נפריז אם נאמר כי לקבוצות רבות בחברה הישראלית, הפעילות הכלכלית העיקרית מתנקזת במידה כזו או אחרת למשפחה.

הקורס: "היבטים כלכליים של דיני המשפחה" מבקש להעמיק בהיבטים הכלכליים הנוגעים למשפחה. את הקורס נפתח במבוא קצר על דיני המשפחה בישראל, ולאחר מכן נעסוק במגוון נושאים הנוגעים לרכוש ויחסי ממון. בין השאר, נעמיק בתיאוריות הנוגעות לחלוקת רכוש בין בני זוג וביישומן במשפט הישראלי, בתפיסות החברתיות והמשפטיות שבבסיס דיני המזונות בין בני זוג והילדים, בהיבטים כלכליים הנוגעים למפגש בין הדין הדתי לדין האזרחי, ובראשם הכתובה ותפקידה בעולם המודרני, ובהשפעת דיני הירושה על המערכת הכלכלית המשפחתית (בעיקר בשאלת היחס בין דיני הירושה ליחסי הממון הנובעים מקשר הזוגיות).

בסיומו של הקורס, הסטודנטים יכירו את הנושאים הכלכליים המרכזיים שדיני המשפחה מעוררים, ויעמדו על המטרות החברתיות והתפיסות השונות הקיימות במשפט הישראלי בנושאים אלו. בכך, הקורס יעניק לסטודנטים כלים להעמקה בדיני המשפחה בכלל ובהיבטים כלכליים במשפחה בפרט, כמו גם להתמודדות עם מקרים מורכבים, העולים מהמפגש בין המשפחה והחברה בישראל.

מרכיבי הציון הסופי:

100%: בחינה סופית.

שיטת הבחינה: חומר סגור.

 

 

 

משפט פלילי, הגירה ואזרחות

ד"ר רותם רוזנברג רובינס

בעשורים האחרונים גברה מאוד מעורבותו של המשפט הפלילי בהסדרת הגירה גלובלית ועמה מעורבותו בהסדרת מעמדם החוקי של מהגרים. כלים מתחום המשפט הפלילי, כגון מעצר וחלופות מעצר, משמשים באופן תדיר לצורך פיקוח על אוכלוסיות של מהגרים, פליטים ומבקשי מקלט, ואילו מעמדם של מהגרים רבים נגזר מהשאלה האם עברו עבירה פלילית ומהמידה שבה הם נתפסים על ידי המדינה כשומרי חוק. לצד זאת, משפיע המשפט הפלילי גם על מעמדם של אזרחי המדינה, תוך שקבוצות מסוימות הסובלות מחיכוך מוגבר עם מערכת אכיפת החוק חוות בשל כך שחיקה במעמדן האזרחי.

 

הקורס יעסוק בממשקים שבין המשפט הפלילי לבין הגירה ואזרחות, מזווית השוואתית. נכיר את תופעת ה-“crimmigration”, קרי, הנטייה לטפל במהגרים באמצעות שילוב בין כלים מהתחום הפלילי לבין כלים מתחום ההגירה, ונבחן את השפעותיה בישראל ובעולם. בין היתר, נבחן תופעה זו כחלק מתהליך רחב יותר של הגלובליזציה של המשפט הפלילי ויצירתן של רשתות אכיפה גלובליות. כן נדון בתיאוריות העוסקות בהשפעתו של המשפט הפלילי על אי-שוויון אזרחי ובתרומתו לריבוד אזרחי, קרי, ליצירת מגוון סטטוסים של מעמד אזרחי חלקי או מותנה.

 

מרכיבי ציון סופי: 100% מבחן סופי

 

 

משא ומתן

ד"ר קרני שגל- פפרוקרן

אנחנו מנהלים משא ומתן, לפעמים מבלי לשים לב, בכל תחום בחיינו. "אצל מי נהיה בחג?" "מה יהיה המחיר אם אקנה שניים?" ו"לאיזה משמרות ישבצו אותי" הן כולן שאלות של משא ומתן. כמובן שבהקשר המקצועי, היכולת למהל משא ומתן אפקטיבי היא יכולת משמעותית מאוד לעורכי דין (כמייצגים צד להסכם חוזי, כליטיגטורים בבתי משפט, כעורכי דין לענייני משפחה וכולי).

ניהול משא ומתן אפקטיבי, בו משיגים חלק גדול מהאינטרסים שהיו חשובים לנו (פעמים רבות במקביל לכך שגם הצד השני מצליח להשיג אינטרסים שלו) לא תלוי בהכרח בסגנון או באסרטיביות. יש דרכים שונות וכלים שונים לניהול משא ומתן, מהם ניתן לבחור בהתאם לסיטואציה ולנסיבות, בכדי להגדיל את הסיכויים לתוצאה טובה יותר. מפגשי הקורס יכללו חלקים תיאורטיים, בהם נלמד מושגים ועקרונות מעולם המשא ומתן, וכן תרגילים מעשיים בהם נתחלק לקבוצות ונתרגל משאים ומתנים מעולמות שונים.

 

מרכיבי ציון סופי: ציון הקורס יורכב ממטלות שתוגשנה לאחר כל שיעור (80%) ומהשתתפות פעילה בשיעורים (20%).

 

 

בינה מלאכותית ומשפט

ד"ר קרני שגל- פפרקורן

רכבים אוטונומיים, אפליקציות רפואיות, שופטים אלגוריתמיים ורובוטים שעוזרים בבית הם כולם דוגמאות למערכות בינה מלאכותית שעשויות להוביל ליתרונות עצומים מסוגים שונים. לבינה מלאכותית יתרונות מובהקים על המוח האנושי בכל הקשור לעיבוד מהיר של כמויות מידע עצומות, וכתוצאה מכך מערכות בינה מלאכותית עשויות להציל חיים, לחסוך משאבים יקרים ולקדם את האנושות באופן שאף טכנולוגיה לא הצליחה בעבר. ואולם, מתוחכמות ככל שיהיו, מערכות בינה מלאכותית גורמות וימשיכו לגרום לנזקים מסוגים שונים. מכיוון שמערכות אלו נחשבות בלתי צפויות ועצמאיות ("אוטונומיות"), יש הטוענים שלא ניתן להתייחס אליהן כאל "מוצר" ומכאן שדיני המוצרים הפגומים לא מתאימים עבורן. מנגד, מכיוון שלא מדובר במערכת בעלת אישיות משפטית, מסגרות אחרות של דיני הנזיקין (ובראשן עוולת הרשלנות) עלולות שלא להתאים להן. הקורס ידון בהתאמתן של מסגרות נזיקיות שונות לנזקים בהם מעורבות מערכות בינה מלאכותית, ויסקור את ההתפתחות הרגולטורית בעולם בכל הנוגע למערכות אלו ואחריות נזיקין.

 

דרישות קדם: השלמת קורס בדיני נזיקין

מרכיבי ציון סופי: ציון הקורס יתבסס על מבחן מסכם בספרים פתוחים (100%).

 

 

 

מיצוי זכויות

ד"ר גילי תמיר

יפורסם בהמשך

 

 

 

המשפט הפלילי: הבטים חברתיים ופוליטיים

ד"ר איתי בלאס

המשפט הפלילי מושפע מהאקלים החברתי והפוליטי של החברה בה הוא פועל, ומשפיע עליו. מטרת הקורס היא להבין את  יחסי הגומלין הללו. בקורס נבחן כיצד שאלות של זהות, תרבות, מעמד כלכלי ויוקרה ארגונית מעצבים את המשפט הפלילי ואת מוסדותיו. נכיר גישות הרואות במשפט הפלילי תוצר של הסכמה חברתית על המותר והאסור, לעומת גישות הרואות בו תוצר של יחסי כח או דיכוי של אוכלוסיות מוחלשות. לאור גישות אלה, נבחן באופן ביקורתי כיצד מוגדרות העבירות, כיצד מעוצבים כללי הדיון המשפטי, וכיצד מעוצבת הענישה תוך שימוש בדוגמאות מחוק העונשין, מהפסיקה ומהתרבות הפופולרית.

מרכיב ציון סופי:

 

 

 

זקנה ומשפט

ד"ר אייל כהן

הכרת הממשק בין מערכת המשפט לזקנה. "הזכות להיות זקן". הכרת המערכת המשפטית והמנהלית על כל רבדיה ביחס לקשיש. בקורס זה נלמד להכיר את החקיקה והפסיקה הישראלית הרלבנטיים ביחס לחובות המשפטיות, העונשיות (על פי חוק העונשין) והאתיות שחב הצוות הרפואי, הסיעודי והמנהלי כלפי הקשיש בבית האבות הפרטי או הציבורי או במוסד הרפואי/ הסיעודי בו חוסה הקשיש. נלמד להכיר את הדין, החקיקה והפסיקה, הרלבנטי ביחס לזכויות יסוד של הקשיש לחיות חיי כבוד ורווחה ככל האדם, לרבות על פי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, זכויות אדם באמנות בינ"ל, הגנה על חסרי ישע מפני התעמרות והתעללות, הגנה על זכות הקשיש לפרטיות בהתאם לחוק הגנת הפרטיות. אנו נלמד עקרונות יסוד כיצד ניתן להגן על זכויות הקשיש, לרבות קשיש ניצול השואה, החוסה בבית האבות. בקורס זה נלמד באילו מקרים יש צורך למנות אפוטרופוס לדין, לרכוש ולגוף או תומך החלטה לקשיש החסוי חסר הישע שאינו יכול לנהל את ענייניו וזאת בהתאם לחוק הכשרות והאפוטרופסות. כן נלמד באילו מקרים נדרשת התערבות משפטית בניהול הרפואי והרכושי של הקשיש. בנוסף נעמוד על הוראות חוק הירושה ותקנותיו ביחס להכנת הקשיש להורשת רכושו ונלמד עיקרי יסוד כיצד יש להכין צוואה אוטונומית כדין תחת בעל תפקיד ממונה לקשיש או באופן פרטי על ידי הקשיש עצמו ללא התערבות זרה או השפעה הוגנת. נלמד לזהות השפעה בלתי הוגנת אסורה על הקשיש בעת הכנת הצוואה וזאת בהתאם להוראות חוק הירושה והדין הנוגע לו בעניין השפעה בלתי הוגנת על המוריש. הסטודנטים יערכו היכרות ראשונית עם המערכת המשפטית והמנהלית להגנת הקשיש – בית משפט לענייני משפחה, משרד האפוטרופוס הכללי והיועץ המשפטי לממשלה, משרד הבריאות והמוסד לביטוח לאומי וינותחו מקרי דוגמא להבנת תכני הקורס.

מרכיב הציון הסופי: 100% בחינה סופית.

 

 

 

 

יסודות הניהול

ד"ר תמר שלום

הקורס הינו מקוון ויעסוק בתופעת הארגון, יתמקד בהצגת עקרונות, גישות ותיאוריות עיקריות במינהל. הקורס יתרום לפיתוח חשיבה יוצרת וביקורתית ולהכנת תשתית הידע לתפקידי ניהול תחיליים.

כול זאת באמצעות קריאת מאמרים, עיון במצגות, וחיפוש מידע רלוונטי באינטרנט ובספריה.

מרכיבי ציון סופי: 100% בחינה סופית

 

 

Fields marked with an * are required

פגישת ייעוץ אישי חינם

אנחנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים ואחד מיועצי הלימודים שלנו ישמח לחזור אליכם

שדות המסומנים ב * הם שדות חובה

תפריט נגישות

העתיד שלך נמצא במרחק
שיחת טלפון אחת!

Fields marked with an * are required