תפריט נוסף

התמודדות כלכלית בתקופת משבר הקורונה

מדריך להתמודדות עם חובות בתקופת משבר הקורונה

במדריך המצורף תוכלו למצוא ריכוז עדכני של מידע משפטי והדרכה להתנהלות כלכלית נכונה בתקופת החירום.

 

 

מנהלת: עו"ד קרן שמש-פרלמוטר
הקליניקות המשפטיות משלבות לימודים אקדמיים-תיאורטיים עם עשייה משפטית המקדמת זכויות אדם. מסגרת זו פועלת ליצירת שינוי חברתי-משפטי; מנגישה את המשפט לאוכלוסיות מודרות ומוחלשות; בונה בקרב משפטנים לעתיד מחויבות לצדק חברתי וזכויות אדם; מעניקה מיומנויות מקצועיות מעשיות ומכשירה סטודנטים לעבודה בפרקטיקה המשפטית; מפתחת חשיבה ביקורתית ומורכבת בייצוג לקוח ובהבנת האינטרס הציבורי. מטרת החינוך הקליני היא להעניק לכם הסטודנטים סט של כלים לזיהוי פגיעה בצדק חברתי ובזכויות אדם, לעמידה איתנה על זכויות אלו ולפעולה לשינוי חברתי-רוחבי של המצב המשפטי הקיים לשם מימושן.
המערך הקליני מאפשר לסטודנטים לעסוק במגוון רחב של תחומי משפט ולהתנסות בהיבטים שונים של עשיה משפטית. הלימוד בקליניקה נעשה בכיתות קטנות במיוחד וזאת על מנת לאפשר ליווי אישי והנחיה הדוקה. מנחי הקליניקות הם עורכי דין המובילים בתחומם בעלי ניסיון רב שנים.
הקליניקות המשפטיות משלבות קורס שנתי הנערך ביום ד' בין השעה 17:00-18:30 (נוכחות חובה!) וכן עבודה מעשית בהיקף של 4 שעות שבועיות אשר חלקה נעשית במתחם הקליניקות וחלקה מחוץ לכתלי המרכז האקדמי. השתתפות בקליניקה מזכה ב- 6 נ"ז.

טופס הרשמה לקליניקות תשפ"ב

הקליניקה לעריכת דין קהילתית 

 ביום 28.10.21 פרסם משרד המשפטים את תזכיר חוק ההוצאה לפועל (ביטול הגבלת רישיון נהיגה), התשפ"ב-2021 להערות הציבור. חוק ההוצאה לפועל בנוסחו

מהיום מאפשר לנושים להטיל מגבלות על רישיון נהיגה של חייבים כדי להפעיל עליהם לחץ להם לשלם את חובם. חייבים שנתפסים כסרבני תשלום,

יכולים למצוא עצמם מוגבלים מלהחזיק רישיון נהיגה או מוגבלים מלחדשו. מדובר במגבלה משמעותית על חופש התנועה של החייבים ועל התנהלותם היומיומית.  

במסגרת תזכיר החוק מבקש משרד המשפטים לתקן את חוק ההוצאה לפועל כך שתבוטל הסמכות להטיל על חייבים מגבלה זו.

 הקליניקה לעריכת דין קהילתית, אשר תומכת כמובן בצעד זה, הכינה נייר עמדה בנושא, באמצעות הסטודנטים הנוטלים בה חלק, כדי לתמוך בתזכיר החוק,  ולהוות משקל נגד להתנגדויות שיהיו לתזכיר החוק מטעם גורמים אחרים. אנו תקווה שהחוק אכן יתוקן כפי הצעת התזכיר. 

להלן מסמך העמדה

השתתפות הקליניקה לתאגידים וחברה בקואליציה לקידום סחר הוגן בישראל

הקואליציה לקידום סחר הוגן בישראל הפיקה דו"ח בשיתוף הקליניקה לתאגידים וחברה, לסיכום קמפיין שבוע הסחר ההוגן שנערך בתחילת מאי.

אני שמח לברך את הסטודנטים שני ברגר (שהפיקה את אירועי שבוע הסחר ההוגן), יקיר אביטבול, ליר אמר, דניאל מזל ורותם ניסים-בן חור (שמקדמים יוזמות נוספות של דירוג חברתי של תאגידים וקידום "ערי סחר הוגן") על תרומתם לקידום הסחר ההוגן בישראל.

קרא עוד

הקליניקה להגירה, גלובליזציה וטכנולוגיה
ד"ר תמר מגידו

מנחה: ד"ר תמר מגידו

הקליניקה שמה דגש על מתן ייצוג משפטי למבקשי מקלט ולמהגרים, תוך מתן הזדמנויות חינוכיות לסטודנטים למשפטים, במטרה להעניק להם ניסיון מעשי בטיפול במבקשי מקלט ובמהגרים, והיכרות עם דיני ההגירה ומדיניות ההגירה של מדינת ישראל.
נוסף על ייצוג לקוחות פרטניים, פועלת הקליניקה לקידום מדיניות בתחומי עיסוקה, ובהקשר זה מפעילה גם פרויקט הגירה וטכנולוגיה הבוחן את השימוש בטכנולוגיה כחלק ממדיניות ההגירה של ישראל.

קרא עוד

הקליניקה לשינוי מדיניות
עו“ד קרן שמש-פרלמוטר

הקליניקה עוסקת מידי שנה במספר נושאים עקרוניים הדורשים שינוי משפטי וחברתי. בקליניקה הסטודנטים נחשפים לפרקטיקות שונות לשינוי מדיניות כגון: כתיבת ניירות עמדה, כתיבת הצעות חוק, הגשת עתירות וניהול תיקים תקדימיים. הקליניקה אינה מתמקדת בנושא מסוים אלא בוחרת את התחומים המעניינים והרלוונטיים ביותר לשינוי מדיניות באותה שנה. מטרת הקליניקה הנה להרחיב את ארגז הכלים של הסטודנטים במיצוי כוחו של המשפט ככלי לשינוי חברתי. במסגרת השיעור השבועי, ננתח את תפקידו/ה של עורכ/ת הדין, ואת היכולת לערוך שינוי חברתי בכלים משפטיים. הסטודנטים ייחשפו למגוון האסטרטגיות העומדות לרשות עורכי הדין במאבקם לשינוי חברתי, ובעיקר הגשת עתירות וייזום חקיקה. ניחשף למאבקים מעוררי השראה ולגורמים השונים אשר הובילו אותם.

קרא עוד

סדנה לזכויות חשודים, נאשמים, עצורים ואסירים
ד“ר סיגל שהב

בישראל, מתוך 45,275 נאשמים שהוכרע דינם בשנת 2010, רק כ- 0.4% זוכו מכל האישומים נגדם ("זיכוי מלא"). היקף זה של העמדה לדין פלילי, ביחד עם שיעור נמוך של זיכוי מוחלט, מעלים שאלות באשר להקפדה על חזקת החפות ולשמירה על זכויות בסיסיות בהליך הפלילי בכלל. בשנת 2018 מוחזקים בישראל כ- 20,000 כלואים. בית הכלא הוא מוסד טוטאלי, מקום בו הכלוא נתון בידי רשות הכליאה, וכל היבט בחייו נשלט על ידה: השינה, הרחצה, הקשר עם החוץ, קבלת טיפול רפואי, יציאה לחצר, קבלת ארוחות וכיו"ב. האסורים והעצירים מוחזקים בתנאי כליאה קשים: במרבית מתקני הכליאה האסירים חיים בצפיפות קשה, בהעדר אור יום, ללא אוורור ובתנאים סניטאריים קשים. הביקורת השיפוטית על תנאי החזקתם היא מצומצמת, נגישות האסירים לבתי-המשפט מוגבלת, ובהיעדר עניין ציבורי, פוליטי ותקשורתי ביחס לקבוצה זאת - קולה אינו נשמע. למעשה, אוכלוסיית האסירים בישראל סובלת מהדרה חברתית מובנית, ומתקשה לקדם את ענייניה. על רקע זה, הקליניקה פועלת להבטחת זכויותיהם של חשודים, נאשמים, עצורים ואסירים בעת יישום הסמכויות הנרחבות אשר בידי רשויות אכיפת החוק בעניינם.

קרא עוד

קליניקה של פרויקט חפות
ד“ר סיגל שהב

הרשעת חף מפשע היא העוול הגדול ביותר שגורמת המדינה לפרט. המחקרים החדשים מלמדים שלא מדובר במאורע נדיר כפי שטעו לחשוב בעבר. הגורמים לכך מגוונים מאוד, החל מהתפיסה המוטעית של אשמת החשוד; דרך חקירת משטרה המתמקדת בחשוד ובגביית הודאה; ועד למתן משקל מופרז לראיות לא מדויקות כגון הודאות חשודים ונאשמים, לעדויות ראייה ולראיות לא מדעיות המוצגות בטעות כראיות מדעיות, לצד תפיסה מוטעית של מושג הספק הסביר. בשל חוסר מודעות לנושא לא ננקטו אמצעי הזהירות הדרושים להקטנת הסכנה. תלמידי הקליניקה, באופן מודרך, יאתרו ויבחנו תיקים שבהם ייתכן שמדובר בהרשעה מוטעית של חף מפשע. במקרים המתאימים יכינו התלמידים את התיק לקראת הגשת בקשה למשפט חוזר לבית-המשפט העליון.

קרא עוד

הקליניקה לתאגידים וחברה ד“ר עופר סיטבון

בעידן הגלובליזציה וההפרטה, גוברת עוצמתם הכלכלית והפוליטית של התאגידים העסקיים הגדולים, וכתוצאה מכך הולכות ומשתנות הציפיות החברתיות מהם. אל מול התפיסה הרווחת שלפיה תכלית התאגיד היא למקסם את רווחי בעלי המניות שלו, הולכת ומתפשטת התפיסה שלפיה על התאגיד לפעול לטובת כלל מחזיקי העניין שלו - בעלי המניות אך גם העובדים, הספקים, הצרכנים, הקהילה וגם הסביבה. יותר ויותר תאגידים מבינים זאת, אף כי פעילותם של לא מעט מהם נותרת עדיין כמעין עלה תאנה. כך או כך, שאלת יחסי הגומלין בין התאגיד העסקי לבין החברה שבה הוא פועל היא אחד מנושאי המדיניות הציבורית והחברתית החשובים של המאה ה-21. על רקע זה הוקמה בשנת 2008 הקליניקה, היחידה מסוגה בישראל, המבקשת לפעול באופן ביקורתי וחסר פניות במגוון נקודות המפגש בין התאגיד לבין הקהילה, וזאת, בין השאר, באמצעות ניסוח הצעות חוק, פרסום דוחות ציבוריים וקידום המודעות הציבורית לשאלות אלו.

קרא עוד

הקליניקה לעריכת-דין קהילתית
עו“ד ליאת לייזר

הקליניקה לעריכת דין קהילתית פועלת להגנה על זכויות חברתיות-כלכליות ובראשן הזכות לקיום בכבוד, זאת באמצעות הענקת סיוע במקרים פרטניים וטיפול בסוגיות עקרוניות. מטרת הקליניקה הינה קידום מדיניות בתחומים הנוגעים לחייהן של אוכלוסיות מוחלשות והכשרת הסטודנטים למתן סיוע משפטי לאוכלוסיות אלו, שבדרך כלל מערכת המשפט איננה נגישה עבורן. הסטודנטים המשתתפים בקליניקה יתנסו בהתמודדות עם סוגיות משפטיות שונות מתחומי המשפט האזרחי (דיור ציבורי, ביטוח לאומי, הליכי גבייה והוצאה לפועל, צרכנות, זכויות צעירות וצעירים חסרי עורף משפחתי ועוד), יגבשו דרכים אפשריות לפתרונן ויסייעו ליישם את הפתרון הנבחר - כל אלה בליווי ובהנחיה צמודה של עו"ד. הסטודנטים יידרשו לחשיבה ביקורתית, לקיחת חלק אקטיבי ויוזם בפרויקט לקידום מדיניות וכן לעבודה מעשית בהענקת סיוע משפטי ראשוני לפונות ולפונים במרכזי סיוע שונים.

קרא עוד

סטודנטים מספרים על הפעילות בקליניקות

יאיר אוחיון ועוז עזריה – הקליניקה לזכויות חשודים, נאשמים, עצורים ואסירים:
בחרנו לקחת חלק בקליניקה הפלילית מכיוון שהיה לנו חשוב לשלב במהלך התואר פרקטיקה יחד עם התיאוריה. במהלך השנה נחשפנו למצב בשטח וסייענו בקידום זכויות בהליך הפלילי. במסגרת הפעילות שלנו ניסחנו הצעת חוק בנושא "הפרדת אסירים" ואחזקתם בצינוק. קראנו, חקרנו והעמקנו בנושא, יצרנו קשר עם מומחית בינלאומית בתחום, השתתפנו בדיונים בכנסת ונפגשנו עם חבר כנסת. פעילות זו תרמה לנו ולחברה בכללותה: הצעת החוק מעגנת זכויות אדם בסיסיות לאסירים בהפרדה בנוסף התנסנו בשטח בפרקטיקה מעבר ללימוד התיאורטי בתואר. זכינו להתבונן מן הפרספקטיבה של הצד האחר – ערכנו סיורים בבתי כלא, ביצענו תצפיות על עתירות אסירים ועוד. היציאה אל השטח סייעה לנו לחוות חלק מתחושותיו של האסיר ולהבין טוב יותר את הנעשה בתחום. ביקרנו בבית המשפט העליון והשתתפנו בדיון מרתק בבג"ץ שהקליניקה הובילה. אנו מאמינים שכל מי שרוצה לצבור ידע וחויות מעבר ללימודיו התיאורטיים יוכל למצוא אותם בקליניקה הפלילית."

אימאן מסארווה - הקליניקה לזכויות מהגרים:
"היה לי חשוב להשתתף באחת הקליניקות פשוט מתוך הרצון לסייע לזולת וללמוד פרקטיקה משפטית במקביל! במסגרת הקליניקה לזכויות מהגרים נחשפתי לקבוצות של אנשים שאין להם תמיכה או מקור לעזרה משפטית וידם אינה משגת. השתתפתי בבניית תיק של אדם הזקוק לחסות וועדת המאוימים - ראיינתי אותו, סייעתי בכתיבת עתירתו לבית המשפט המחוזי ובסקירת פסיקה. ביקרתי בבית המשפט העליון וצפיתי עם כל חברי הקליניקה בדיון הסוער בבג"ץ בנושא חוק הפיקדון החדש החל על מבקשי מקלט בישראל. אני ממליצה בחום על השתתפות בקליניקות, אני חושבת שאין תחליף להתנסות המעשית בתיקים בשר ודם".

רישום לקליניקות

1. נא לעקוב אחר הוראות הרישום שישלחו אליכם. הרישום וההגשה יערכו באופן ממוחשב בלבד!
2. יש למלא את טופס הבקשה לרישום לקליניקות שבאתר המרכז האקדמי, ולצרף קורות חיים, גיליון ציונים ותמונה.
3. הרישום פתוח לשנים ב' וג'. תינתן עדיפות ברישום לתלמידי שנה ג'.
4. בשל מספר המקומות המוגבל בכל קליניקה - כל הקליניקות דורשות ראיון קבלה. ניתן לקיים ראיון קבלה אחד בלבד לקליניקה המועדפת ואין צורך לשוב ולהתראיין במידה והמועמד משנה את העדפתו.
5. לא תתאפשר קביעת ראיון מבלי שיוגשו כל המסמכים (בקשה לרישום, קו"ח, גיליון ציונים ותמונה).
6. ביטול רישום לקליניקה אפשרי עד השבוע השני ללימודים בלבד!
7. בשל הביקוש הרב – נא הקדימו להירשם.

Fields marked with an * are required

פגישת ייעוץ אישי חינם

אנחנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים ואחד מיועצי הלימודים שלנו ישמח לחזור אליכם

שדות המסומנים ב * הם שדות חובה

בניית אתרים | חווית משתמש | פיתוח תוכנה