תפריט נוסף
פרסום 02/11/2017 2:53:55

עו“ד קרן שמש-פרלמוטר, מנהלת הקליניקות

הקליניקה עוסקת, מידי שנה, במספר נושאים עקרוניים הדורשים שינוי משפטי וחברתי. בקליניקה הסטודנטים נחשפים לפרקטיקות שונות לשינוי מדיניות כגון: כתיבת נירות עמדה, כתיבת הצעות חוק,  הגשת עתירות וניהול תיקים תקדימים. הקליניקה אינה מתמקדת בנושא מסוים אלא בוחרת את התחומים המעניינים והרלוונטיים ביותר לשינוי מדיניות באותה שנה. מטרת הקליניקה הנה להרחיב את ארגז הכלים של הסטודנטים במיצוי כוחו של המשפט ככלי לשינוי חברתי.

דוגמאות לפעילותה של הקליניקה בשנת תשע"ז :

חסרי עורף משפחתי- משפט מציאות ושינוי

עבודה משותפת עם צעירות חסרות עורף משפחתי לשינוי מדיניות משרד הרווחה בתחום.

במסגרת עבודת הקליניקה נוסחה והוגשה הצעת חוק לעיגון סל זכויות ושירותים לצעירים חסרי עורף משפחתי, נערך דיון בכנסת בנושא שבו הציג סטודנט מהקליניקה את עמדתנו, נכתב נייר עמדה ומסמך מדיניות, קיימנו כנס מרובה משתתפים בו הציגו גם סטודנטים מהקליניקה.

בתקשורת:
 שבתות וחגים בודדים: תלמידי הפנימיות שאין להם לאן ללכת, (כתבה בYnet)
נייר העמדה שנכתב בעבודתן המשותפת של צעירות בוגרות פנימיות מעמותת "מקום", יחד עם הקליניקה לשינוי מדיניות במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, חושף את עדויותיהם של חניכי פנימיות משרד הרווחה ומשרד החינוך – ילדים ונערים שמסתובבים בסופי שבוע ובשבתות ברחובות, ענישה באמצעות שלילת דמי כיס והיעדר פתרונות לבוגרי הפנימיות.

אמצעי מניעה ורפואה מגדרית

מערכת הבריאות בישראל לא פיתחה קווי מדיניות ברורים בשאלת אמצעי המניעה. אין כל רשות רפואית מוגדרת שאחראית על תיאום כל נושא האישור, האימוץ והשיווק של אמצעי מניעה חדשניים ומשופרים. כמו כן, המערכת אינה משקיעה את משאביה הציבוריים השונים בפיתוח בתחום אמצעי המניעה, בהסברה ; פרסום ומתן ידע על האפשריות השונות שקיימות ביחס למניעת הריון.

העדרה של מדיניות רפואית בדבר התאמת אמצעי מניעה לאוכלוסיית הנשים והגברים בישראל בולטת  אף יותר, נוכח המעורבות והשקעת המשאבים העצומה בעידוד פריון בישראל. כידוע, ישראל היא מהמדינות המובילות בעולם בפיתוח טכנולוגיות מתקדמות לטיפולי הפריה וטיפולי הפוריות נכללים בסל הבריאות וממומנים ללא הגבלה, עד הולדת הילד השני.

מטרת הקליניקה  הנה להביא לשינוי ממשי במדיניות מערכת הבריאות ביחס לשימוש המוצע במגוון ותוך בחינת ההתאמה הטובה ביותר לצרכים השונים של נשים וגברים בישראל עבודתנו נעשית בשתוף פעולה עם מספר ארגוני בריאות נשים.

כתיבת נייר עמדה על צדק חלוקתי ותמ"א 38.

תמ"א 38 מעסיקה את עולם הנדל"ן וגופי התכנון ובניה כבר למעלה מעשור. יחד עם זאת, העיסוק בהשלכות של התמ"א על צדק חלוקתי כמעט ואינו קיים ונעדר כמעט לחלוטין מהשיח הציבורי.

הקליניקה החלה בכתיבת נייר עמדה בנושא שמטרתו לשפוך אור על ההשלכות של תמ"א 38 ויישומה. נייר העמדה בוחן סוגיות של חלוקת עושר בין מרכז ופריפריה, הגדלת פערים חברתיים-כלכלים, איתנות רשויות מקומיות, כוחם של חברות נדל"ן, איכות חיים והשפעות סביבתיות.

כמו כן צוות נוסף של סטודנטים מכין זכותון מידע מפורט אשר מטרתו לסייע לתושבים אשר רוצים להגיש התנגדות לבניה, מכוח תמ"א 38, בשכונתם. הזכתון מהביר ומנגיש את הוראות התכנון ובניה לציבור התושבים מתוך הבנה כי ישנם חסמים רבים העומדים בפני תושבים ,שאינם מיוצגים, להתנגד ולהשפיע על היתר בניה בסביבתם.

נושאים שונים:

מידי שנה נבחרים נושאים נוספים אשר עולים הן מהסטודנטים והן מהחברה האזרחית. כך למשל עסקנו בשנת תשע"ז בבחינת הרגולציה בשוק התמרוקים בישראל והתטמתה לדרישות בריאותיות של צרכנים.

במסגרת השיעור השבועי, ננתח את תפקידו/ה של עורכ/ת הדין, ואת היכולת לערוך שינוי חברתי בכלים משפטיים. הסטודנטים ייחשפו למגוון האסטרטגיות העומדות לרשות עורכי הדין במאבקם לשינוי חברתי, ובעיקר הגשת עתירות וייזום חקיקה. נחשף למאבקים מעוררי השראה ולגורמים השונים אשר הובילו אותם.

סטודנטים יידרשו להקדיש 4  שעות בשבוע לעבודה מעשית, במסגרתה יתנסו בכתיבת מכתבים וחוות דעת ובניסוח הצעות חוק ניירות עמדה ועתירות. כמו כן, הסטודנטים ישתתפו בפגישות עם לקוחות וארגונים, בדיונים בכנסת ובבתי המשפט, בסיורים ובימי עיון.

ההשתתפות בכל פעילויות הקליניקה – חובה.

הקבלה לקליניקה היא באמצעות ראיון.

Fields marked with an * are required

פגישת ייעוץ אישי חינם

אנחנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים ואחד מיועצי הלימודים שלנו ישמח לחזור אליכם

שדות המסומנים ב * הם שדות חובה

בניית אתרים | חווית משתמש | פיתוח תוכנה